Toyota stahuje své vozy z trhu

Tokio – Japonská automobilka Toyota stahuje ze severoamerického trhu osm svých modelů. Zastavuje jak jejich prodej, tak i výrobu v šesti tamních závodech, a to kvůli technickým problémům s plynovým pedálem. Pověst i účetní výkazy automobilky tak mohou utrpět značné šrámy. Začátek roku 2010 se do historie Toyoty bezesporu zapíše černým písmem. Nejprodávanější vozy ve Spojených státech a v Kanadě mají zřejmě větší problémy, než se zdálo.

U plynových pedálů je podezření, že samovolně akcelerují. Všech osm modelů, které loni pro firmu zabezpečilo víc než polovinu severoamerických příjmů, proto nebude nějaký čas k dostání. Firma závadu vypozorovala už loni, k opravě proto svolala ve Spojených státech přes čtyři miliony aut. Majitelům dalších dvou milionů vozů to doporučila minulý týden. Podobné prevence se podle spekulací médií dočká i Evropa.

Analytik CLSA Christopher J. Richter:

„Tu závadu musejí co nejrychleji odstranit, aby pověst Toyoty, která se snaží stavět na kvalitě vozů, utrpěla co nejmíň.“

„Načasování je vážně hrozné. Automobilka se už potýká s finančními problémy, počítá se ztrátou za poslední rok ve výši čtyři miliardy dolarů. Stažení osmi modelů z trhu může toto číslo ještě prohloubit,“ říká Richter. Navíc to nemusí být konečná bilance. Podobné závady na plynovém pedálu hlásí i majitelé jiných divizních značek Toyoty. Čtyři lidé dokonce nepřežili nehodu poté, co jejich luxusní Lexus sám zrychlil na 160 kilometrů v hodině a stal se neovladatelným.