Nad privatizací České spořitelny visí otazník

Praha - Dnes odpoledne se sejde sněmovní komise pro bankovnictví. Bude jednat o chystaném prodeji státních dluhopisů občanům a také privatizaci České spořitelny. Existuje totiž podezření, že privatizace pojišťovny proběhla za cenu mnohem nižší, než byla její skutečná hodnota. Kauzu rozpoutali dva bývalí rakouští manažeři Erste Bank. Ta spořitelnu v roce 2000 koupila. O privatizaci se začíná zajímat i americká FBI.

Dva manažeři Erste Bank tvrdí, že jejich zaměstnavatel při skupování bankovních domů ve střední a východní Evropě uplácel politiky a úředníky. Mluvčí společnosti Erste Group Hana Cygonková ale tvrdí, že se muži chtějí pomstít za propuštění kvůli údajnému praní špinavých peněz. „My máme důvodné podezření se domnívat, že jde o vydírání, neboť jsme vzápětí obdrželi od jejich amerického právníka dopis, v němž oba bývalí zaměstnanci požadují zaplacení 30 milionů eur oproti mlčení,“ dodává Cygonková.

Bankéři tvrdí, že se kauza s uplácením dotýká vrcholných politiků z přelomu tisíciletí. Českou spořitelnu prodala rakouské Erste Bank v roce 2000 vláda Miloše Zemana. Cena byla stanovena na 19 miliard korun.

Miroslav Grégr, bývalý ministr průmyslu a obchodu

„Česká spořitelna měla své výjimečné postavení, měla nejširší klientelu a také největší počet poboček. Ta cena, podle mého názoru, byla trošičku podhodnocena nebo byla velice nízká.“

S kauzou privatizace České spořitelny je spojováno také jméno Miroslava Macka. Ten poskytl Erste Bank poradenské služby, za které obdržel deset milionů korun. Macek ale nařčení z korupce odmítl. Přesto se rozhodl z vedení ODS po zveřejnění kauzy odejít.

Komise doufá, že se podezření vyvrátí

Úkolem stálé komise pro bankovnictví je strážit a přispívat ke stabilitě finančního trhu a posilovat důvěru občanů v bankovnictví. Připomínky k privatizaci České spořitelny proto nemohl Michal Doktor, předseda komise, v době, kdy je důvěra občanů ve finanční trhy otřesena, přehlížet. Přesto však doufá, že dnes vyjdou najevo informace, které vyvrátí signály zpochybňující jednoho z největších subjektů na českém finančním trhu. Na jednání přijde i guvernér České národní banky Zdeněk Tůma.

Česká národní banka
Česká národní banka