Siemens bude v Německu propouštět

Frankfurt – Německá společnost Siemens plánuje v příštích dvou letech v Německu zrušit skoro 2 000 pracovních míst. Největší průmyslový koncern v Evropě tak reaguje na pokles poptávky. Zaměstnanost omezí ve své klíčové divizi. V celém světě Siemens zaměstnává 405 tisíc zaměstnanců, z toho 132 tisíc v Německu. Plán propouštění předložila firma odborářům. Nikoho prý nepropustí nuceně. Většina lidí přijde o práci v divizi Drive Technologies. Tu opustí přes tisíc lidí.

Situace se stabilizuje, lepší ale zatím není

S ohledem na snižování nákladů Siemens v prvním fiskálním čtvrtletí vykázal růst čistého zisku o 24 procent na 1,5 miliardy eur. Chvíli ale potrvá, než se zaměstnanost vrátí na úroveň před krizí.

Situace strojírenských zakázek, které mají kratší konjunkturální cyklus, se nezhoršuje. O zlepšení ale firma nehovoří. V činnostech, které vyžadují více času na dokončení projektů, firma registruje pokles zakázek.

Nezaměstnanost v Německu roste pomaleji, než se očekávalo

Spolkový úřad práce dnes uvedl, že v Německu v lednu podle předběžných údajů přibylo kolem 6 000 nezaměstnaných a po sezonním přepočtu se dostal na zhruba 3,5 milionu. Je to méně, než čekali analytici. Míra nezaměstnanosti ale i tak vystoupila na 8,2 procenta.