Požadavky slovenských dopravců ohledně mýtného zamítnuty

Bratislava – Slovensko zamítlo požadavky Unie autodopravců Slovenska, která ve středu ohlásila nové protesty proti mýtnému. Dopravci žádají snížení počtu zpoplatněných silnic první třídy či odklad výběru elektronického mýtného na těchto silnicích do konce června. Pokud se tak nestane, hodlají v pondělí vyrazit do ulic. Slovenský premiér Robert Fico však dopravce varoval před pokusy o opětovné blokování silnic.

Zákon na Slovensku podle Fica nikomu neumožňuje protestovat blokováním silničního provozu a bráněním jiným lidem v pohybu. Dosavadní ústupky už navíc považuje za dostatečné.

Slovenský premiér Robert Fico

„Každý, kdo se pokusí omezovat provoz na slovenských silnicích, se dopouští vážného dopravního přestupku, co je ale důležitější, dopouští se trestného činu poškozování práv třetí osoby.“

Stávky zahájily rok 2010

Nespokojení dopravci blokovali silnice a zpomalovali provoz na Slovensku začátkem roku po spuštění systému elektronického mýtného. Zastavili je po té, co Fico slíbil snížení spotřební daně z nafty a snížení pokuty za špatné nastavení palubní jednotky. Ministerstvo dopravy taktéž zkrátilo vymezené úseky, za které se platí mýtné, a zrušilo povinnost zaplatit za úsek, který automobily projedou jen z části.

Ministerstvo navíc dočasně pozastavilo úhradu mýtného na silnicích první třídy. Vybírání mýtného mělo být původně obnoveno 1. února, Fico dnes ale odhadl, že mýtné na Slovensku od začátku roku platí autobusy a nákladní automobily s hmotností nad 3,5 tuny. Celkem je zpoplatněno více než 2 000 kilometrů vozovek, z toho je téměř 1 500 kilometrů silnic první třídy. Za ty se do konce ledna nemělo platit. Fico dnes ale odhadl, že to bude o několik dnů později. V platnost totiž vstoupí vyhláška ministerstva se zapracovanými změnami.