Janota chce jednat s šéfy bank o stížnosti firem

Praha – Ministr financí Eduard Janota se chce sejít se šéfy největších bank v ČR a jednat s nimi o stížnosti zaměstnavatelů a odborů, že jsou banky málo ochotné půjčovat firmám. Ministr to řekl novinářům po dnešním jednání s premiérem Janem Fischerem a šéfem ODS Mirkem Topolánkem. Janota dodal, že chce také přesvědčovat velké domácí firmy, aby investovaly v tuzemsku. Banky kritiku, že podnikům málo půjčují, odmítají.

Naopak nenormální byla podle výkonného ředitele České bankovní asociace (ČBA) Josefa Taubera situace v době před krizí, kdy banky půjčovaly téměř každému. „Banky k tomu byly prostě tlačeny konkurenčním prostředím a v tomto ohledu se banky nechovají racionálněji než jiné subjekty,“ vysvětlil Taubera.

Banky stížnost odmítají

Video Rozhovor s Tomášem Prouzou
video

Rozhovor s Tomášem Prouzou

„Je snadné hledat nepřítele. Ve skutečnosti ty projekty, na které by se daly peníze půjčovat, spíše chybí… Peníze na půjčování mají banky, ale nemají kam ty peníze umísťovat,“ uvedl v reakci na kritiku náměstek výkonného ředitele (ČBA) Jan Matoušek. Podle něho není možné při poklesu ekonomiky dát firmě s méně zakázkami větší provozní úvěr.

Ekonom společnosti Partners Tomáš Prouza:

„Pro přežití českých firem toho průměru je důležitější prosadit se na zahraničním trhu. Jedna velká zakázka může odložit jejich smrt, ale nezachrání je.“

„Naše zahraniční investice nás nikdy neomezovaly a neomezují v investicích v rámci ČR. Teď je v plánu Prunéřov, jde o zakázku za 25 miliard korun, která přinese práci stovkám českých firem. Podle ekonomů by navíc podnikům stát musel na oplátku něco nabídnout,“ vysvětluje mluvčí ČEZu Ladislav Kříž. „Hlavním důvodem, že se neinvestuje v Čechách je, že česká pracovní síla začíná být velmi drahá,“ upozorňuje Prouza.