Lidé si mohou spočítat, jakou cenu mají jejich osobní informace

Praha - Víc než polovina uživatelů internetu navštěvuje nedůvěryhodné stránky, nemění svá přístupová hesla a lehce poskytuje své osobní údaje. Na černém trhu se pak tato snadno získaná data prodávají za desítky až stovky dolarů. Díky speciální kalkulačce si nyní každý může zjistit, jakou cenu právě jeho osobní informace mají. Program má přimět lidi, aby si své údaje lépe chránili.

Na černém trhu s osobními údaji se prodávají čísla kreditních karet, jména jejich majitelů, nebo tzv. cvv kód, který je na rubu karty. „Když je to nějaká debetní karta, která není embosovaná, tak ta cena bude někde kolem pěti centů. Na rozdíl od platinové karty, jejíž držitel je šéf nějaké nadnárodní velké banky. Tam to můžou být stovky, možná i tisíce dolarů za kus,“ upozornil manažer společnosti Symantec Vladimír Špička.

Na volně přístupné adrese everyclickmatter.com si každý může ověřit, že ani jeho údaje nejsou bezcenné. Stačí vyplnit krátký dotazník. „Na bankovních účtech můžeme jít do mínusu. To znamená, že můžeme přečerpat náš zůstatek, takže si člověk musí uvědomit, jaký je jeho kompletní úvěrový rámec. A to je ta částka, o kterou může přijít,“ vysvětlil Špička.

Nakazit si počítač programem, který pak data ukradne je přitom velice snadné. Zloději totiž stále častěji využívají i důvěryhodné stránky. „I stránka, která je známá, je bezpečná relativně. Může mít v sobě malou část, která se stáhne odjinud a právě ta může způsobit nakažení toho počítače,“ připomněl bezpečnostní expert společnosti Cisco Petr Růžička. Zjistit, že byl počítač opravdu napadený, je naopak velice složité. Počítačoví experti proto radí nechat si ho občas úplně přeinstalovat.