Dluhopisům pro občany odzvonilo, nemají podporu politiků

Praha – Ministr financí Eduard Janota se rozhodl, že se emise dluhopisů pro občany konat nebude. Dnes s touto informací přišel deník E15. Janota se tak rozhodl poté, co jeho záměr nenalezl odezvu ani u dvou nejsilnějších politických stran. Ministr financí se podle deníku rozhodl, že je nebude aktivně prosazovat, jen formálně připraví plán. Banky a Burza cenných papírů budou s tímto rozhodnutím spokojené. Ani ty totiž z Janotova záměru nebyly nadšené.

ČSSD chce s Janotou o dluhopisech ještě jednat

Občanští demokraté s Janotovým plánem nesouhlasí vůbec, ČSSD k němu má výhrady. „To je projekt, který principiálně sociální demokraté vítají, ale máme pocit, že ministerstvo financí nezvládá jeho praktickou realizaci,“ uvedl stínový ministr financí Bohuslav Sobotka. Sociální demokraté ale ještě chtějí s Janotou o emisi dluhopisů pro občany jednat.

Prodej státních cenných papírů drobným klientům měl být dalším způsobem, jak získat peníze pro státní pokladnu. Vydání dluhopisů na krytí rozpočtových schodků už však nic nebrání. Umožnili ji ČSSD. Ti totiž emisi v úterý zabránili, poté ale své rozhodnutí změnili.