Eurozóna trpí nejvyšší nazaměstnaností od roku 1998

Brusel – Prosincová nezaměstnanost v eurozóně byla nejvyšší od roku 1998, dosáhla 10 procent. Zaměstnanost vzrostla i ve zbytku Evropské unie, celá EU tak trpěla 9,6procentní nezaměstnaností, tedy nejhorším výsledkem od ledna 2000. Podle odhadu Eurostatu bylo v prosinci v celé sedmadvacítce bez práce přes 23 milionů mužů a žen, 16členná eurozóna se na tomto čísle podílela zhruba 15,8 miliony lidí.

Oproti listopadu vzrostl počet nezaměstnaných v EU o 163 tisíc. Ve srovnání se situací před rokem jsou tato čísla ještě černější. V prosinci 2008 bylo totiž bez práce o 4,6 milionu lidí méně, v eurozóně pak rozdíl činil 2,8 milionu lidí.

Nizozemsko a Rakousko se pyšní nejnižší mírou nezaměstnanosti v celé EU. Podíl nezaměstnaných tam dosáhnul 4 procent, respektive 5,4 procenta. Naopak nejhorší situace panovala v Lotyšsku s nezaměstnaností 22,8 procenta a Španělsku s 19,5 procenta.

Česká nezaměstnanost je pod průměrem EU

Slovensko v rámci EU zaujímá pátou příčku, co se týká míry nezaměstnanosti, a to se 13,6 procenty. Česká republika je s osmi procenty lidí bez práce pod unijním průměrem.