Loni se vyrobilo méně masa a nakoupilo méně mléka

Praha – Výroba masa v Česku se loni meziročně snížila o 7,2 procenta na 556 tisíc tun masa. Nejvýrazněji klesla produkce vepřového. Meziročně se snížil i nákup mléka, a to o 3,2 procenta na 2,3 miliardy litrů. A i loňská sklizeň obilovin byla o 6,4 procenta nižší než ta v roce 2008. Dosáhla tedy 7,8 milionů tun.

Evropská unie neměla kam maso vyvážet

Vepřového masa se loni vyrobilo o 10,2 procenta méně než o rok dříve. „Je to důsledek toho, že staré země (Evropské unie) přišly o mnoho exportních míst ve světě,“ zdůvodňuje situaci předseda Českého svazu zpracovatelů masa Jaromír Kloud. Navíc vzrostl dovoz vepřového. Výroba hovězího i drůbežího masa zaznamenala shodný pokles, a to o 3,7 procenta.

Záporná byla i bilance zahraničního obchodu s hovězím, vepřovým i drůbežím masem. Naopak kladnou bilanci měl obchod s živým skotem a živou drůbeží. Hovězí i drůbeží maso se dováželo hlavně z Polska, vepřové z Dánska.

Ceny zemědělských komodit byly velmi nízko

V průběhu celého loňského roku se propadaly ceny zemědělských komodit. Ceny výrobců mléka se v roce 2009 meziročně propadly o 29,3 procenta. Během celého roku byly průměrné měsíční ceny mléka hluboko pod úrovní stejného období předchozího roku. Bilance obchodu s mlékem a mléčnými výrobky skončila přebytkem. Oproti roku 2008 se ale změnila její struktura.