Makléřky - ženy, které otáčí miliony

Praha – Ženy, které denně otáčí miliony dolarů, nejsou dnes nic neobvyklého, přesto jich je stále jako šafránu. Kdo jsou dnešní makléřky a jak se jim pracuje v tvrdém businessu po boku mužů? Pro jednu to byla láska na první pohled, další si svoji kariéru plánovala již na škole. Všechny se ale shodují, že pokud chtějí uspět, musí překonat štiplavé poznámky mužských kolegů i pochybovačné řeči klientů.

„S akciemi obchoduji už čtyři roky, přestože jsem začala v jiném oboru, tak akcie jsou pro mne mnohem dynamičtější,“ říká analytička společnosti Atlantik Tereza Jalůvková s tím, že se o finanční trhy zajímala již na škole. Stejného názoru je i analytička Fio Jana Havelková, která ve firmě nejdříve v plzeňské pobočce podepisovala smlouvy s novými klienty. „Ta práce mne zajímala, bylo zajímavé sledovat, co akcie dělají, a chtěla jsem se tomu věnovat trošičku hlouběji,“ říká Havelková.

Makléřky to rozhodně nemají jednoduché

„Rozhodně to nemají jednoduché jen kvůli své kráse, protože na akciovém trhu se moc na to, jestli je někdo hezký, hodný a bohatý, nekouká, dívá se na to, jestli se umí poprat o své místo na slunci. Musí mít ostré loky, protože tady na tom ringu to bývá někdy ostré,“ komentuje situaci makléřek hlavní makléř společnosti Patria Roman Koděra. „Ještě teď se mi občas stává, že zavolá novější klient nebo klient, který neví, kdo pracuje u nás na dealingu, a když to zvednu, tak řekne, že by chtěl přepojit na makléře,“ vysvětluje zkušenosti Havelková.

„Na druhou stranu musí ženy přiznat, že když jde do tuhého, tak je tady potřeba být chladnokrevný, což ženy občas neumí. Tam je ten mateřský pud, že ony chtějí někoho zachránit,“ vysvětluje Koděra nevýhody práce makléře pro ženy. Podle výzkumu ale mají údajně makléřky vyšší hladinu testosteronu. „Mne nikdo testosteron neměřil, ale určitě rysy musí mít taková žena podobné těm mužským,“ říká Jalůvková.

Jana Havelková
Jana Havelková
Více fotek
  • Jana Havelková autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1394/139359.jpg
  • Akcie zdroj: financialadvice.co.uk http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1369/136844.jpg