Sunny Days hrozí ukončení prodeje zájezdů - od února je bez pojištění

Praha - Cestovní kancelář Sunny Days je od února bez pojištění. Společnost Generali, u které byla loni pojištěna proti úpadku, jí totiž neprodloužila smlouvu. Podle mluvčího pojišťovny se tak stalo po posouzení finanční situace za poslední tři roky. Pojištění vyprší koncem ledna. Žádná nepojištěná cestovní kancelář nemůže prodávat vlastní zájezdy. Smlouvu ze Sunny Days nechtějí uzavřít ani další pojišťovny, „cestovka“ se tak zřejmě změní na agenturu. Lidé, kteří si u Sunny Days zájezd na rok 2010 už koupili, o své peníze nepřijdou. Zájezdy zakoupené do 31. ledna jsou pojištěné -  a to bez ohledu na to, kdy se zájezd měl konat.

„Ta smlouva nebude uzavřena. Budeme o tom informovat ministerstvo pro místní rozvoj, jak nám ukládá zákon,“ řekl mluvčí pojišťovny Jiří Cívka. „Při uzavření pojištění se vychází z posouzení finanční situace cestovní kanceláře za poslední tři roky. Po jejím posouzení jsme se rozhodli smlouvu neprodloužit,“ dodal.

Podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomia Okamury nemůže žádná nepojištěná kancelář organizovat a prodávat vlastní zájezdy, navíc jí hrozí odebrání koncese. „Podle našich informací majitelé CK Sunny Days již několik týdnů usilovně jednají s jinými pojišťovnami,“ řekl Okamura. Spolumajitel Sunny Days Ridha Ben Ahmed dnes nechtěl situaci komentovat.  „My jsme pojištění ještě do pondělí, tak je předčasné o tom mluvit, nechme to na pondělí,“ řekl Ahmed. Server iDnes.cz přinesl vyjádření advokáta Sunny Days Michala Krofta, podle kterého se kancelář změní na agenturu. Agentura by přeprodávala své zahraniční kapacity konkurenci, nikoliv koncovým klientům.

Video Telefonát Jiřího Cívka
video

Telefonát Jiřího Cívka

Počet klientů Sunny Days v posledních letech klesá

CK Sunny Days patří mezi největší české cestovní kanceláře. Odhady počtu jejích klientů za rok se různí, odborníci se však shodnou, že ještě před pár lety mohlo jít až o 80 000 lidí. Od té doby však došlo k úbytku, Okamura odhaduje zhruba 50 000 klientů, analytik Jaromír Beránek je střízlivější a mluví o 30 tisících zákaznících za loňský rok. Kancelář patří do první desítky největších „cestovek“.

Sunny Days se potýkala s problémy i loni v létě, kdy mělo několik letů výrazné zpoždění a klienti čekali desítky hodin na letištích. Kanceláři nakonec vypomohly dnes již nefungující aerolinie SkyEurope. Představitelé cestovní kanceláře tehdy uváděli, že za zpožděními nejsou finanční problémy. Sunny Days se specializuje na Středomoří, hlavně na Tunisko.

Logo CK Sunny Days
Logo CK Sunny Days
Více fotek
  • Logo CK Sunny Days zdroj: www.sunnydays.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1050/104975.jpg
  • klienti CK Sunny Days čekají na odlet autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1051/105091.jpg