Polsko začíná šetřit

Varšava – Polská vláda dnes zveřejnila protikrizový balíček – soubor opatření, která mají Polsko vrátit do kondice. Situace v Polsku ale ve srovnání s okolními státy není tak špatná. Polsko je totiž jedinou zemí Evropské unie, která v loňském roce zaznamenala růst. Podle Donalda Tuska je ale stále co zlepšovat, v zemi totiž roste veřejný dluh a rozpočtový deficit. To by mohlo ohrozit vstup Polska do eurozóny plánovaný na rok 2015. Polsko tedy čeká utahování opasků. Naplánovaná je rozsáhlá privatizace a rušení různých příspěvků.

Protikrizový balíček znamená, že se v Polsku začne šetřit. Podle zpravodaje České televize v Polsku Miroslava Karase tamější vláda neskrývá spokojenost z hospodářského růstu. „Jedná se o 1,7 procenta, což je ve srovnání s ostatními zeměmi unie slušné číslo,“ prohlásil Karas. V Polsku roste veřejný dluh a rozpočtový deficit. „Deficit je větší než 7 procent, to může oddálit vstup země do eurozóny,“ řekl Karas. Veřejné zadlužení Polska je nyní na hranici 55 procent HDP.

Tusk hodlá především zvýšit příjmy. „Budou například registrační pokladny u lékařů a právníků, nebude možné odpisovat částku na palivo a podnikatelé nebudou mít úlevu při nákupu auta,“ uvedl Karas. Plán je pro zemi klíčový v případě budoucího přijetí eura. Polsko by se mohlo stát součástí eurozóny již roku 2015.

Polsko nyní čeká utahování opasků. Tusk chce například urychlit privatizaci. Plán předpokládá 680 firem. „Polská pokladna by měla získat v přepočtu 6,5 miliardy korun,“ konstatoval Karas.