Odbory OKD Rekultivace vyhlásily stávkovou pohotovost

Ostrava - Odbory společnosti OKD Rekultivace se nedohodly s vedením firmy na kolektivní smlouvě a vyhlásily stávkovou pohotovost. Odborářům se navíc nelíbí, že zástupci společnosti od 1. února snížili téměř všem zaměstnancům platy o tisíce korun. Uvedl to předseda odborové organizace Dušan Otaševič. Vedení společnosti informaci o stávkové pohotovosti ještě nedostalo. Stávkovou pohotovost odbory vyhlásily v pátek. „Ani po čtyřech měsících po předložení návrhu kolektivní smlouvy pro rok 2010 nedošlo k dohodě. Platnost stávající smlouvy končí 31. ledna,“ řekl Otaševič.

Otaševič dále uvedl, že obě strany se nedohodly na zprostředkovateli. „Zaměstnavatel nesouhlasil ani se zprostředkovatelem, kterého navrhlo ministerstvo práce a sociálních věcí,“ řekl. Společnost ODK Rekultivace je dceřinou společností firmy OKD Doprava.

Ředitelka pro lidské zdroje OKD Doprava Denisa Sedláčková říká, že zástupci firmy informaci o stávkové pohotovosti ještě neobdrželi. „Stále věříme, že se s odbory dohodneme. Uděláme pro to všechno,“ oznámila Sedláčková.

OKD Rekultivace mají 200 zaměstnanců. Otaševič dodal, že odbory budou dál trvat na určení zprostředkovatele. „Nemůžeme couvnout. Chceme jen udržet stav z loňského roku. Vedení chce naopak snižovat platy,“ řekl Otaševič.

Někteří zaměstnanci jsou rozhodnuti zastavit práci

Podle něj už zaměstnavatel předložil mzdový předpis, kterým snižuje platy o tisíce korun. „V případě některých chlapů to je až 5000 korun,“ tvrdí šéf odborů. Podle něj už jsou někteří zaměstnanci rozhodnuti od pondělí zastavit práci.

„Právě proto jsme stávkovou pohotovost vyhlásili. Našim cílem je zabránit divokým stávkám, které mohou vzniknout v důsledku vydání mzdového předpisu,“ zakončil.