Přeměna Sunny Days ukázala mezeru v zákonech

Praha - Sunny Days už není cestovní kanceláří, přeměnila se na cestovní agenturu. Zmatky to ale nevyřešilo. Jasno není třeba v tom, zda může nepojištěná cestovní agentura vypravit další zajezdy, byť je prodala ještě jako pojištěná cestovní kancelář. Zákony totiž dosud nepředpokládaly, že cestovní kancelář může ukončit svou činnost jinak než krachem nebo likvidací a že se může přetransformovat na agenturu.

Podle názoru Asociace cestovních kanceláří ČR nemůže nepojištěná kancelář vyslat lidi na dovolenou, byť by zájezdy byly koupeny v době, kdy pojištění ještě platilo. „Pokud cestovní kancelář zájezdy zruší, nebudou cestovní smlouvy platné a v takovém případě se budou muset klienti domáhat peněz soudní cestou. To pokládám za nebezpečí,“ řekl mluvčí Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež.

Podle ministerstva pro místní rozvoj by se měla o klienty Sunny Days, kteří si koupili zájezd ještě během trvání pojištění, postarat pojišťovna Generali. U té byla cestovní kancelář Sunny Days až do včerejška pojištěna. Generali se své odpovědnosti nezříká, odmítá ručit pouze za zájezdy, které by Sunny Days eventuálně prodala po vypršení pojištění. „Ty zájezdy, které se prodaly za doby trvání pojištění, patří do pojištění,“ potvrdil v rozhovoru pro ČT24 právník Generali Jindřich Janda.

Sunny Days: Klienti na dovolenou odjedou

„Prodané zájezdy musíme uskutečnit, to jsou naši klienti, o které se postaráme,“ prohlásil spolumajitel kanceláře Ridha Ben Ahmed. Společnost prý disponuje dostatečným kapitálem. „Finanční situace mého klienta je naprosto stabilizovaná. Není tam žádný důvod spekulovat o úpadkové situaci,“ uvedl právní zástupce Sunny Days Michal Kroft.

Důvod, proč by nemohla agentura Sunny Days vypravit zájezdy, které prodala ještě jako cestovka, nevidí ani mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura, neboť cestovní kancelář zůstává podle něj cestovní kanceláří až do odebrání živnostenského oprávnění.

Sunny Days možná přijde o živnostenské oprávnění

Živnostenské oprávnění Sunny Days zatím má, i když ministerstvo pro místní rozvoj ji o ně chce připravit. K jeho zrušení už dalo podnět. Nyní je na tahu živnostenský úřad, který musí o případném odejmutí oprávnění rozhodnout nejpozději do 30 dnů od zahájení řízení. Pak ještě bude muset vyrozumnět o odejmutí „živnosťáku“ vedení Sunny Days, a to bude mít dalších 15 dní na to, aby se k tomu vyjádřilo.

Společnosti Sunny Days vypršelo pojištění proti úpadku k 1. únoru a pojišťovna Generali smlouvu neprodloužila. Smlouvu se Sunny Days nechtějí kvůli její finanční situaci uzavřít ani další velké pojišťovny ze seznamu ministerstva pro místní rozvoj. Společnost se potýkala s problémy i v létě, kdy mělo několik letů zpoždění a klienti čekali desítky hodin na letištích.

Klienti Sunny Days u přepážky společnosti na letišti
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24