I v roce 2011 přesáhne rozpočet USA bilion dolarů

Washington – Americký prezident Barack Obama předložil Kongresu návrh rozpočtu Spojených států na příští rok. Navrhuje v něm hospodařit s výdaji 3,83 bilionu dolarů s deficitem 1,26 bilionu. Prezident Obama již několikrát zopakoval, že vysoké deficity do budoucna ohrožují stabilitu americké ekonomiky, a že je proto nutné začít je snižovat. Zároveň chce ale bojovat s vysokou nezaměstnaností. Ta už delší dobu tíží USA, pohybuje se okolo 10 procent. Proto návrh podporuje veřejné investice a daňové úlevy. Podobu rozpočtu budou do října ovlivňovat zákonodárci. Zatímco demokraté už vloni křičeli, že škrty v prvním rozpočtu nového prezidenta jsou moc velké, podle republikánů musí zajít snižování státních výdajů mnohem dál.

Navrhovaný schodek je mírně nižší než ten v aktuálním roce, který by měl činit rekordních 1,56 bilionu dolarů. Spojené státy tak budou již třetí rok po sobě hospodařit s deficitem přes jeden bilion dolarů. „Vláda je hluboce zadlužená potom, co nemůžu označit jinak než jako dekádu rozhazování,“ kritizuje Obama úřadování svého přechůdce George Bushe. Podle Bílého domu se nicméně snižuje podíl deficitu na hrubém domácím produktu. V nynějším rozpočtovém roce by měl činit 10,6 procenta. V roce následujícím, který začne v září, by to mělo být 8,3 procenta.

Barack Obama v pravidelném rozhlasovém poselství k národu

„Souběžně s vytvářením pracovních míst je důležité, abychom hned teď krotili vysoké rozpočtové deficity, které se hromadily až příliš dlouho. Deficity, které nepředstavují pouze zátěž pro naše děti a vnoučata, ale které by také mohly poškodit naše trhy, vyhnat nahoru úrokové sazby a ohrozit oživení našeho hospodářství.“

Video Rozhovor s Milanem Zeleným a Erikem Bestem
video

Rozhovor s Milanem Zeleným a Erikem Bestem

Na straně kroků podporujících oživení ekonomiky z krize stojí daňové úlevy pro jednotlivce, rodiny i firmy v souhrnné výši 300 miliard dolarů během příštích deseti let. Mimo jiné jde o 100 miliard dolarů ve formě daňových úlev na tvorbu pracovních míst pro malé firmy, ale i na investice podniků do infrastruktury a ekologických technologií.

Návrh obsahuje i speciální daň pro největší banky

„Navrhuji zmrazit vládní výdaje na tři roky. Nedotkne se to sociálních podpor a zdravotních programů Medicaid a Medicare. A zmrazení se netýká naší národní bezpečnosti,“ uvádí Obama. Rušit se ale bude například plánovaný let na Měsíc. Během následujících deseti let by měla ekonomika ušetřit 250 miliard dolarů.

Návrh rozpočtu také obsahuje řadu záměrů, které prezident USA představil v minulých týdnech. Jde například o speciální daň pro největší banky a finanční firmy, která by měla uhradit náklady na záchranu bankovního sektoru během finanční krize a vynést během příští dekády 90 miliard dolarů. Celkem by podle Bílého domu rušení či škrty v rozpočtovém roce 2011 měly přinést úspory kolem 20 miliard dolarů.

USA musí šetřit víc, nemají ale kde

Podle odborníků jsou navržené úspory jen kapkou v moři obrovského deficitu Spojených států. „V těch astronomických číslech to není zas tak velké šetření,“ poznamenal v rozhovoru pro ČT24 profesor ekonomie na Fordhamově univerzitě v New Yorku Milan Zelený.

Že Spojené státy stojí před velkým problémem, potvrdil i komentátor Fleet Sheet Erik Best. „Mandatorní výdaje jsou, stejně jako v České republice, tak vysoké, že je téměř nemožné najít nějaké úspory. Když Obama říká, že chce zmrazit výdaje, tak to zmrazení se týká jen malé části rozpočtu. Je otázka, jak dlouho mohou Spojené státy takto financovat svůj chod,“ řekl v České televizi.

Na výši ohromného schodku se podepsala loňská záchrana ekonomiky před krachem. Ta z rozpočtu odsála 787 miliard dolarů. Následek výpadku daní od sedmi milionů nově nezaměstnaných na sebe taktéž nenechal dlouho čekat.

Spojené státy tak může před vysokými deficity zachránit jen rychlé oživení a nastartování silného ekonomického růstu. Pokud by se nekonal, bude nejsilnější ekonomika světa bojovat s vysokými deficity i v celém nadcházejícím desetiletí.