Podnikatelům ubude zbytečného papírování

Praha – Fischerův kabinet navázal na kroky svého předchůdce pod taktovkou ODS a snaží se snižovat administrativní zátěž podnikatelů. Upraví kvůli tomu devět zákonů a zruší šest vyhlášek. Přerušení podnikání už například nebude muset živnostník hlásit na pět úřadů, ale bude informovat jen jeden – ten živnostenský. Na kontroly hygienických norem se nebude vysílat i Česká obchodní inspekce, ale pouze pracovníci příslušné hygienické stanice.

„Každý krok, který usnadní život českým podnikatelům, je samozřejmě dobrý a je ve shodě s požadavky a potřebami sociálních partnerů,“ řekl o snižování administrativní zátěže premiér Jan Fischer.

Změn, které vláda připravuje, je hned několik. Na jednu se mohou těšit také obchodníci s energiemi. K jejich podnikání by jim podle plánů ministerstva průmyslu a obchodu měla stačit licence, nebudou již potřebovat živnostenský list. Tato a další změny by měly dohromady českým podnikatelům uspořit 500 milionů korun ročně.

Video Boj proti administrativní zátěži
video

Boj proti administrativní zátěži

Zátěží zatím zůstanou daně

Hospodářská komora vládní iniciativu podporuje. Jedna věc jí ale v současných návrzích chybí. „Když přijde finanční úřad, tak aby se podnikatel dozvěděl kontrolu v termínu, aby se na ní domluvily i další orgány mezi sebou, protože pak podnikatel nedělá nic jiného, než že se tři týdny věnuje kontrolám,“ podotkl prezident hospodářské komory Petr Kužel.

Další rezervy vidí podobně jako ministr průmyslu Vladimír Tošovský třeba v přebytečném papírování kolem daní. To už ale zřejmě padne na bedra další vlády. „Toto je úloha pro každého, bez ohledu na to, kdo tady bude,“ míní Tošovský. A ke svému tvrzení má pádný důvod. V České republice totiž podnikatelé stráví zpracováním daní a odvodů 613 hodin ročně, zatímco v Lucembursku, které je v tomto ukazateli premiantem, je to jen 59 hodin.

Pozor na příliv administrativy z EU

Hospodářská komora ovšem poukazuje také na to, že přebytečnou administrativou mnohdy zatěžují podnikatele i normy Evropské unie. „Administrativa samozřejmě tím vstupem do EU vzrostla, ale postupně se snižuje. Ještě jsou tam nějaké relikvie, které už by platit neměly,“ potvrdila analytička ČT Libuše Bautzová. O snižování administrativní zátěže se nyní bojuje na všech frontách, většina zemí unie je totiž považuje za účinnou zbraň proti hospodářské krizi.

Čas potřebný na zpracování daní a odvodů
Zdroj: PWC
Autor: ČT24