ODS si vzala dvouhodinovou přestávku, jednání pro dnešek končí

Praha - Sněmovna ukončila dnešní jednání, aniž cokoli rozhodla. Postarali se o to občanští demokraté, kteří si vzali dvouhodinovou přestávku na jednání klubu. Poslanci v té době zrovna jednali o předloze ČSSD o zákazu privatizace ruzyňského letiště, kterou jí vrátil prezident Václav Klaus. Obvykle zákonodárci jednají do 19:00. V 17:00 ale vystoupil předseda frakce ODS Petr Tluchoř a požádal o dvouhodinovou přestávku na jednání klubu. Jednalo se o parlamentní taktiku. Ve sněmovně totiž existuije pravidlo, že pokud klub chce přestávku na své jednání, tak ji dostane, a to maximálně dvě hodiny denně. Toho využila ODS ještě předtím, než ČSSD stihla hlasovat o prodloužení schůze. Předsedající Miroslava Němcová tak jednání o předloze přerušila a dnešní jednací den ukončila. Poslanci budou pokračovat ve schůzi ve středu. 

Poslanci na dnešním jednání sněmovny měli znovu rozhodnout například o zákazu privatizace ruzyňského letiště - tento zákon jim vrátil prezident. Na druhé čtení čekaly třinácté důchody z dílny ČSSD a projednávat se také měl i návrh senátora Kubery, jak snížit spotřební daň u piva. Poslanci dnes stihli pouze schválit peníze na provoz poslaneckých klubů.

Poslanci si rozdělili peníze na provoz klubů

Video Jeroným Tejc a Michal Doktor ve Studiu 6
video

Jeroným Tejc a Michal Doktor ve Studiu 6

Poslanecké kluby obdrží letos stejně jako v předchozích letech příspěvky z rozpočtu sněmovny na svůj provoz. Každý klub dostane pevnou částku 24 500 korun měsíčně a k tomu 3 550 korun na každého člena klubu. Z těchto peněz hradí kluby svoji činnost a činnosti svých zaměstnanců. Doporučení sněmovního organizačního výboru dnes schválila sněmovna. Poslanci si tento bod zařadili jako první na program dnešního jednání.

Nejvíc peněz si rozdělí nejpočetnější klub Občanské demokratické strany o
78 poslancích, měsíčně dostane 301 400 korun. Sociální demokraté budou
dostávat 273 000 korun, na komunisty připadne 116 800 korun měsíčně.
Nejméně dostane klub zelených o čtyřech poslancích, a to 38 700 korun
měsíčně.

Zdravotnické poplatky neprošly

Komunisté se pokusili zařadit na jednání sněmovny návrh na zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví. Jde o druhé čtení tohoto zákona. Nakonec se jim to ale nepodařilo. KSČM usiluje o zrušení veškerých regulačních poplatků ve zdravotnictví, měl by ale zůstat zachován ochranný limit ve výši 5 000 a 2 500 pro děti a seniory, po jehož překročení pacienti už žádné poplatky neplatí. To by mělo pomoci především chronicky nemocným lidem, kteří doplácejí vysoké částky za léky.

Poslanci nestihli privatizaci Letiště Praha ani čtrnáctý důchod

Zákon o vlastnictví Letiště Praha je návrhem ČSSD. Sociální demokraté tak chtějí zavázat jakoukoliv budoucí vládu k tomu, aby letiště neprivatizovala. Zákon ale vetoval prezident Václav Klaus. Podle něj poslanci při předložení zákona použili nástroj, který je vyhrazen vládě. Prezidentovi vadilo také to, že norma působí zpětně proti už jednou započaté privatizaci.

Svůj hlas zákonu dali také někteří nezařazení poslanci a dva občanští demokraté Alena Páralová a Jan Klas. K přehlasování prezidentova veta je teď potřeba nejméně 101 hlasů. Pokud by spojili síly všichni sociální demokraté, komunisté a lidovci, dají dohromady 105 hlasů. „Když se našlo sto jedna hlasů pro přehlasování Senátu, tak věřím, že se je podaří nalézt i v tomto případě,“ tvrdí Jeroným Tejc z ČSSD.

Do druhého čtení jdou třinácté důchody, tedy mimořádných 2 400 korun pro všechny důchodce včetně invalidních. ČSSD tím údajně chce kompenzovat dopady Janotova úsporného balíčku. Státní rozpočet to bude stát dalších 7 miliard, a podle kabinetu se tak zvýší jeho schodek. ČSSD tvrdí, že tyto peníze vezme z dividend ČEZu.