Nový hráč na českém finančním rybníčku - AXA Bank

Praha - Na český finanční trh vstupuje nový hráč - skupina AXA zde zahájila provoz své banky. AXA Bank nabídne klientům spořicí účet a jako prodejní síť chce využít vedle internetu i síť poradců skupiny a 30 poboček pojišťovny AXA. V Česku finanční skupina AXA dosud provozuje pojišťovnu, penzijní fond a investiční společnost.

Už třetím rokem nabízí banka v České republice pojištění, zavedením spořicího účtu chce přilákat desetitisíce zákazníků. U AXA Bank bude zřízení a vedení spořicího účtu zdarma, účet navíc bude úročen 2,5 procenty ročně, obdobně jako některé konkurenční nabídky. Banka navíc klientům nabídne vždy na konci roku věrnostní bonus ve výši 0,5 procenta, ovšem pokud bude mít klient na účtu průměrný zůstatek 40 000 korun. V některých zemích AXA Bank nabízí i osobní půjčky a hypotéky, v Česku to v nejbližší době nechystá. V příštím roce však přemýšlí o rozšíření nabídky o běžný účet.

Šéf české pobočky - Petr Skok

Hervé Hatt, generální ředitel AXA Bank Europe:

„Zaměřujeme se na retailové bankovnictví. Nabízíme v ČR spořicí účet. Jedná se nám o zákazníky jednotlivce, a proto se ani nezaměřujeme na segment malých a středních podniků.“

AXA Bank bude v Česku působit jako pobočka AXA Bank Europe na základě bankovní licence, kterou má registrovanou v Belgii a kterou je možné podle legislativy Evropské unie používat s povolením regulátorů ve všech zemích EU. Toto povolení od České národní banky AXA získala loni v květnu. Šéfem nové české banky je Petr Skok (42), který předtím působil v Komerční bance. Banka má nyní v Česku 21 zaměstnanců.

AXA Bank, která zatím působí v pěti zemích - Švýcarsku, Belgii, Francii, Německu a Maďarsku - především jako internetová banka, tak přitvrdí konkurenci na tuzemském trhu hlavně vůči mBank a ING Bank, která nabízí spořicí ING Konto. 

„Pro nás je pořád na prvním místě transparentnost - bankovní poplatky, kterými je mBank proslulá, a to svými nulami a běžným účtem bez poplatků. My se neobáváme, že by nás mohla nějak zásadním způsobem AXA ohrozit,“ hájí výjimečnost mBank její mluvčí Pavla Renčínová.

Internetovou banku hodlá letos v ČR spustit i rakouská Raiffeisen, jak dříve uvedl mluvčí Raiffeisen International Michael Palzer: „Projekt pravděpodobně odstartujeme v Česku a na Slovensku. Obě země jsou na špici našich obchodních zájmů. Na Slovensku jsme už zahájili jednání s centrální bankou o povolení tam tímto způsobem působit.“

AXA
AXA