Eurozóna se rekordně zadlužuje, jen letos si půjčila 110 miliard eur

Londýn/Atény - Od začátku letošního roku si země eurozóny od finančních institucí půjčily už rekordních 110 miliard eur (asi 2,87 bilionu korun). O enormní částce informuje dnešní vydání ekonomického listu Financial Times. S dalším zadlužováním se ale zvyšují i sazby úvěrů, což je zvlášť nebezpečné pro finančně nejslabší členy, kteří jsou totiž nuceni platit za rostoucí deficity i vyšší cenu.

S obavami už vysoké zadlužování nesledují pouze analytici, ale také investoři. Někteří z investorů už dokonce dali najevo, že pokud si další peníze budou chtít půjčit země, jako je Řecko, Portugalsko, Španělsko, Irsko či Itálie, tak už to bude za vyšší úrok než v minulosti.

Vysoký dluh = vyšší úroky

Podle globální ředitelky divize fixních příjmů ve finanční společnosti AXA Investment Managers Theodory Zemekové je problém ohrožení státních financí teprve na začátku. „Země s vysokými dluhy budou muset platit stále vyšší úroky, když budou vydávat další dluhopisy,“ varuje.

V komplikované situaci se ocitlo Řecko, které přiznalo, že po celá léta falšovalo statistiky. Nakonec se ukázalo, že rozpočtový deficit Řecka přesahuje 12 procent hrubého domácího produktu, přičemž pravidla EU povolují deficit maximálně do tří procent HDP. Dodržování těchto limitů je klíčové, pokud má být zachována finanční stabilita eurozóny.

Řecko přitom trvá na svém emisním programu, přestože finanční trhy jsou z toho nervózní. Obavy investorů jsou dobře patrné při pohledu na vývoj výnosů státních obligací. Minulý týden se výnos vyšplhal na nejvyšší úroveň za posledních deset let. Výnos se pohybuje opačně k ceně dluhopisů, takže když cena klesá, protože o papír není zájem, výnos se zvyšuje.

Řecko
Řecko