Tripartita se dohodla na 38 krátkodobých opatřeních

Praha - Vláda, odbory a zaměstnavatelé se dnes dohodli na 38 krátkodobých protikrizových opatřeních. Vrcholní zástupci tripartity chtějí prosazovat zejména zlepšení podnikatelského prostředí, snížení administrativní náročnosti podnikání, modernizaci elektrárny Prunéřov, dostavbu dvou nových bloků v jaderné elektrárně Temelín či výstavbu jezů na Labi. V konečném důsledku mají plánovaná opatření povzbudit i zakázky tuzemských firem. Finální dokument má projednat 8. února vláda.

„Potvrzuji, že dohoda je na světě, je to 38 bodů, které mají význam věcný i význam poselství,“ informoval předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch.

Mezi body, na kterých se vláda se sociálními partnery shodla, jsou krátkodobá i dlouhodobá opatření. Fuguruje mezi nimi například podpora zaměstnanosti nebo zrychlené čerpání z fondů Evropské unie. „Je to signál, že sociální dialog v této zemi pokračuje na dobré úrovni,“ uvedl premiér Jan Fischer.

 

Oživení má nastartovat podpora českých firem

V souvislosti s potřebou zakázek pro tuzemské firmy připomněli zástupci zaměstnavatelů například rekonstrukci a revitalizaci největší české tepelné elektrárny Prunéřov. „Pro tuzemské firmy by šlo o zakázky za 25 miliard korun,“ upozornil Hanák. K současné stovce subdodavatelů elektrárny by tak podle některých odhadů přibylo dalších 200 firem a počet zaměstnanců by z nynějších 400 mohl narůst ještě o 800 lidí.

Pomáhat chce tripartita i českému exportu. Už do konce března má vláda posílit prostředky pojišťovny EGAP o jednu miliardu. Podobná částka by měla přitéct i do České exportní banky. 

I když shodu nalezly všechny strany v širokém spektru bodů, dohoda se nerodila snadno. Vládní východiska z krize odbory i zaměstnavatelé nejdřív podrobili ostré kritice. Sami pak přinesli návrh zhruba dvaceti opatření. Výsledný dokument je kopromisem mezi návrhy vlády a sociálních partnerů. Materiál v pondělí projedná vláda, pak zamíří do Bruselu. 

Vládní východiska z krize
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24