Inspekce zakázala prodej přípravku na podporu potence

Brno – Na základě podezření Státního ústavu pro kontrolu léčiv zakázala Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) prodej potravinového doplňku na podporu erekce s názvem Intim-X. Laboratorní testy v něm totiž odhalily látky, které se mohou používat pouze při výrobě léčiv na lékařský předpis. Testovaný vzorek taktéž obsahoval látky, které dosud nebyly testovány, a nejsou tedy známy jejich přesné účinky na lidský organismus.

Jde o výrobní šarži s označením LOT 0021208 a datem minimální trvanlivosti do prosince 2011. Výrobky s tímto označením obsahují hydroxyhomosildenafil a acetildenafil, které se svou strukturou podobají sildebafilu. Léky, které jej obsahují, musejí být prodávány pouze na předpis.

Zdraví nebezpečný výrobek se k nám dováží ze Slovenska 

Slovenský výrobek, který se prodává v baleních po dvou tabletách, dováží do Česka firma Krevní centrum s.r.o. z Frýdku-Místku. Dodává jej drobným odběratelům, lékárnám i provozovatelům internetových obchodů. 

SZPI minulý týden zakázala prodej podobného výrobku z Nizozemska, který obsahoval malajský ženšen. Ten patří mezi takzvané potraviny nového typu, jejichž použití v potravinách zatím není v zemích EU povoleno.

V jednom týdnu tak jde již o druhý doplněk stravy podporující potenci, který inspekce zakázala. V obou případech byly ve složení výrobku nalezeny látky, jejichž používání nebylo povoleno.