OECD radí Číně, aby uvolnila měnu a žila na dluh

Peking - Číně se dostalo od Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) několika rad. Ekonomický gigant má podle ní především začít hospodařit s deficitním rozpočtem a uvolnit kurz své měny jüan. Čína má tradičně obrovské rozpočtové přebytky, což je dle organizace jeden z hlavních důvodů globální nerovnováhy. OECD je zároveň přesvědčena, že Čína si může dovolit utrácet v podstatě volně.

Jestliže bude Čína hospodařit s deficitem, měla by být schopna změnit strukturu ekonomiky tak, že se bude více soustředit na domácí spotřebu. Podle OECD jde o jednu z možností, jak udržet vysoký hospodářský růst. V současnosti je Čína jedinou významnou ekonomikou světa, která vykazuje silný růst.

Organizace už podruhé věnovala Číně celou studii, přestože není členem OECD. OECD zároveň zachovala předpověď růstu čínské ekonomiky a trvá na tom, že hrubý domácí produkt Číny by se měl v letošním roce zvýšit o 10,2 proti loňským 8,7 procentům.

Čína nyní platí za třetí největší ekonomiku světa, za prvními Spojenými státy a druhým Japonskem. Po dlouhou dobu třetí Německo předstihla loni. Čína se nedávno stala i největším exportérem světa, do té doby patřilo prvenství dlouho Německu. Kromě toho je Čína největším internetovým trhem, má i největší trh s automobily na světě.

OECD
OECD