Královéhradecký kraj nalil do ztrátové firmy miliony

Hradec Králové – Už rok existuje firma Silvatres HK, do které Královéhradecký kraj nalil více než čtyři miliony korun. Společnost, kterou kraj založil společně s brněnským D&D Projektem, ale zatím nijak konkrétně nepodniká, a tak se investované peníze kraji nevrací. Druhý akcionář se navíc ocitl v insolvenčním řízení.

Společnost Silvatres měla podle projektu obchodovat s dřevní hmotou získanou po těžbě v lesích a dodávat ji elektrárně v Poříčí u Trutnova a do teplárny ve Dvoře Králové. Zatím ale žádnou podnikatelskou aktivitu nevyvíjí. „Do této doby jako obchodní společnost nevydělávala žádné peníze,“ upozornil náměstek hejtmana a předseda představenstva Silvatres HK Josef Táborský (ČSSD).

Jeho slova potvrzuje i ČEZ, štěpku podle něj Silvatres do žádné elektrárny v regionu ani jinde nedodává. Silvatres má podle Táborského další smlouvy pouze předjednané a skutečnému startu se zatím jen blíží. Bude k němu připravena nejdříve za dva až tři měsíce.

„Ukazuje se, že podnikatelský záměr nebyl reálný a životaschopný. Kraj by se do takových aktivit, které nesouvisí s veřejnou správou, neměl pouštět,“ míní náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Vladimír Derner (KDU-ČSL), podle kterého by už kraj neměl do Silvatresu nalévat žádné další finanční prostředky.

Další náklady s firmou ale přesto kraji vznikají. Pro Silvatres například pracuje jako odborný poradce bývalý hejtman Pavel Bradík (ODS). Kraj mu za to měsíčně platí 10 tisíc korun.

Vytěžené dřevo
Vytěžené dřevo