Brusel posvětil úsporný plán Řecka

Brusel - Evropská komise schválila úsporný plán Řecka, díky kterému má rychle se zadlužující země jižní Evropy srazit nadměrný deficit na přiměřenou úroveň. Plán Řecka je podle Bruselu velmi ambiciózní, nicméně dosažitelný. Na jeho plnění bude Evropská unie pečlivě dohlížet. Poprvé v historii kvůli tomu zavede permanentní monitorovací systém.

Schodek řeckého rozpočtu loni dosáhl 12,7 procenta HDP, v EU povolená hranice činí tři procenta HDP. Tu ovšem díky hospodářské krizi překročilo i dalších devatenáct členských států a Evropská komise je k jednotlivým zemím tolerantnější. Pokud by tomu tak nebylo, Atény by se dost možná nevyhnuly citelné finanční pokutě.

Řecko má na nápravu deficitu několik let. Podle vládního plánu, který dnes komise pečlivě prostudovala, chce Řecko letos srazit deficit na 8,7 procenta HDP, do roku 2012 by pak měl schodek klesnout až na 2,8 procenta. Řecko by se tak pod stanovenou tříprocentní hranici mělo dostat rychleji než Česko, po němž Brusel stejný krok žádá do roku 2013. Někteří čeští politici však hovoří až o roku 2014.

Video Telefonát Evy Hrnčířové
video

Telefonát Evy Hrnčířové

Ambiciózní plán Řecka si však vyžádá řadu nepopulárních politických kroků. Vláda počítá například se škrty v sociálním zabezpečení, chystá daňovou reformu a sáhnout chce také na platy státních úředníků.

Úsporným plánem ozdravení Řecka neskončí

"Existují další problémy, s nimiž se musí vypořádat. Musí provést penzijní
reformu, reformu zdravotnictví a reformu trhu práce,„ upozornil eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Joaquín Almunia. “Musí to dokázat, i když jde o obrovskou a neodkladnou výzvu," dodal.


Řecko se musí snažit snížit nadměrný deficit nejen kvůli pravidlům Evropské unie, ale i samo kvůli sobě. Na vlastní kůži už teď začíná pociťovat negativní dopady špatné situace veřejných financí. Rating mu už snížily všechny tři přední agentury a ruku v ruce s tím přichází i další problémy. „Finanční trhy už přestávají Řecku věřit a účtují řecké vládě za půjčky velmi vysoké úroky,“ upozornil v rozhovoru pro ČT24 analytik společnosti Deloitte Luděk Niedermayer.

Řecko má plnou podporu unie

I když nezodpovědné chování, které dostalo Řecko do současné situace a které zahrnovalo třeba i falšování statistik, Evropskou unii rozezlilo, chce dát komise nezbednému členovi eurzóny ještě šanci. Řecko tedy bude mít při reformách plnou podporu svých partnerů.

Hrubé porušení evropských pravidel ale zřejmě nezůstane bez trestu, komise totiž zároveň zahájila vyšetřování Řecka kvůli zfalšovaným statistikám, kterými v minulosti vylepšovalo obraz svého hospodaření. Navíc komise Řecku nařídila, aby do 15. května přijalo plán, který vyřeší statistické a institucionální problémy.

Veřejnost má strach, že opatření situaci ještě zhorší

Veřejnost se obává, že navrhovaná opatření negativně zasáhnou střední vrstvy obyvatelstva, které už tak trpí. Zajímá se, zda budou mít vůbec plánované kroky na ekonomiku pozitivní vliv. Všeobecně se ale obyvatelstvo obává, že na trhu nebudou peníze, a tudíž nepoplynou ani do státní pokladny. Je ale jisté, že postup vlády vyvolá reakci jak státních zaměstnanců, tak odborů, které už se nechaly slyšet, že plánují stávky.

Plán snížení řeckého rozpočtového schodku
Plán snížení řeckého rozpočtového schodku
Více fotek
  • Plán snížení řeckého rozpočtového schodku autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1404/140354.jpg
  • Řecká úsporná opatření autor: ČT24, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1403/140278.jpg