Propad maloobchodních tržeb v eurozóně zažehnán

Brusel – Eurostat dnes informoval, že se propad maloobchodních tržeb v eurozóně v prosinci zastavil. I přesto jsou však ekonomové tímto vývojem rozčarovaní. Čekali, že tržby proti listopadu porostou. Hospodářský růst v posledním čtvrtletí loňského roku by však tímto trendem neměl být ohrožen. Jürgen Michels ze Citigroup očekává, že ekonomiky povyrostou o 0,4 až 0,5 procenta. Tento růst bude podle Michelse podložen především rostoucím vývozem a budováním zásob v podnicích.

V EU jsou ještě státy, kdy maloobchodní tržby klesají

Zatímco v eurozóně tržby maloobchodníků v prosinci stagnovaly, v celé Evropské unii se ve srovnání s listopadem loňského roku propadly o 0,1 procenta. V listopadu potom tržby meziměsíčně klesaly o 0,5 procenta jak v zemích platících eurem, tak i v celé unii.

Meziroční propad tržeb však nadále pokračuje. V eurozóně se v prosinci ve srovnání se stejným obdobím roku 2008 propadly o 1,6 procenta, v celé unii potom o procento. Hospodářské oživení je tedy nadále limitováno slabou spotřebitelskou poptávkou. Následkem je i menší růst spotřebitelských cen.

Tržby meziměsíčně nejvíce rostly v Rakousku, Francii, Španělsku, Slovinsku a na Slovensku. Na druhé straně se nejvíce propadly v Rumunsku, na Maltě a v Portugalsku.

Maloobchodní tržby v eurozóně
Maloobchodní tržby v eurozóně