Novodobí otroci v Česku se teď rekrutují z řad Rumunů a Bulharů

Praha - Z informací specializovaných útvarů české a rumunské policie vyplývá, že se v Česku rozmáhá obchod s lidmi. Pracují zde stovky novodobých otroků především z Rumunska a Bulharska. Skutečná čísla přitom mohou být mnohonásobně vyšší. Obchod s lidmi je totiž velmi lukrativní a jen v České republice si tímto způsobem zločinecké skupiny vydělávají stovky milionů korun.

Mezi první oběti otrokářských mafií patřili Ukrajinci. Po nich následovali Vietnamci nebo Mongolové. Teď se zločinecké skupiny zaměřují hlavně na Bulhary a Rumuny. „Většina obětí je zneužívaná k fyzické práci, na poli nebo ve stavebnictví, pouze minimum z nich je nuceno k prostituci,“ komentuje zneužívání Rumunů Romulus Ungureanu z Úřadu proti obchodování s lidmi.

Lidé, kteří v zahraničí vystudovali vysokou školu, v Česku často vydělávají dvě stě korun týdně za každodenní práci včetně sobot a nedělí. Domů se ale vrátit nechtějí, jejich rodiny totiž spoléhají, že zde vydělají peníze. Na cestu do České republiky si navíc často půjčují od příbuzných a přátel. Takové problémy řeší jen na Plzeňsku stovky Bulharů a Rumunů.

Video Reportáž Karla Rožánka
video

Reportáž Karla Rožánka

„Co se týče najímání rumunských dělníků, tam se tím zabývají hlavně Ukrajinci,“ uvádí Pavel Hanták, mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). „Už jsem dělal pro pět ukrajinských firem. Nezaplatili nám, nic ale nezmůžeme, vyhrožují nám, jsou schopní všeho,“ dosvědčuje bulharský dělník. Dodává, že mu před odjezdem ze Sofie agentura naúčtovala 300 euro s tím, že mu v ČR najde práci. Pak se po ní ale slehne zem a Bulhaři zůstanou na ulici.

Rumunsko i Bulharsko patří do Evropské unie, tudíž u nás jejich občané nepotřebují žádné pracovní povolení. Stačí jim registrace na úřadu práce. Pracovníci se bojí podávat stížnosti a navíc je jejich zneužívání jen těžko prokazatelné. Státní úřady proto o problematiku zatím nejeví dostatečný zájem. Proto ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo novelu zákona o zaměstnanosti, která řeší podmínky provozování agentur práce.

Policie koncem loňského roku rozbila jednu z otrokářských skupin v severních Čechách a případ teď projednává ústecký soud. Trojici Ukrajinců za obchodování s lidmi hrozí až 15 let vězení.