Pokles platebních selhání znamená konec krize

Praha – Coface na konci minulého roku poprvé v průběhu posledních dvou let zaznamenala pokles počtu platebních selhání. Podle šéfa Coface Czech Martina Růžičky situace jasně dokazuje, že je krize platební morálky u konce. Konec krize důvěry jde podle něj ruku v ruce s koncem recese ve většině rozvinutých zemí. Na přehnaný optimismus však ještě čas není.

„Řada firem si sáhla na své dno a budou se z finanční tísně dostávat pomaleji. Skok na normální situaci v podnikání bude mít spíše podobu pomalého vstávání z postele,“ zhodnotil Růžička situaci v České republice.

Společnost Coface na začátku roku 2008 odhadovala vznik a trvání globální krize platební morálky na celkem dva roky, což se tedy nyní potvrdilo. Tenkrát Coface zaznamenal počáteční skokový nárůst platebních selhání společností. Podle údajů společnosti byla tato krize nejhlubší za posledních 60 let.

Rozdíl tempa růstu globálního HDP na počátku a na konci krize činí 6,1 procentního bodu. Nejhůře z krize vyšel region střední a východní Evropy. Tady kleslo tempo růstu HDP o 10,2 procentního bodu.

Francois David, předseda představenstva Coface

„Pátá globální krize platební morálky byla specifická svou hloubkou, ale ne délkou svého trvání. Jako předchozí krize skončila do dvou let. Konec krize zřejmý z poklesu počtu platebních selhání ale neznamená eliminaci všech rizik. Bubliny, které stojí na počátku všech krizí, se nyní mohou obnovit neuvěřitelnou rychlostí.“