Zlaté časy jsou pryč, krizi pocítili i „ajťáci“

Praha – Počítačoví odborníci si letos na výplatních páskách nepolepší, u některých profesí můžou platy dokonce klesnout. Důvodem je ekonomická krize. Oproti minulým rokům je IT specialistů na trhu dost. Práci mnohdy hledají s velkými obtížemi. Vyplývá to z analýzy technologické společnosti S&T a provozovatele pracovních portálů LMC.

Diktovali si podmínky, rok co rok se jim zvyšovali honoráře – IT specialisti si ještě před dvěma lety neměli na co stěžovat. Ekonomická recese jim ale loni udělala čáru přes rozpočet. Zatímco počet inzerovaných volných míst klesl o polovinu, uchazečů o práci v IT eviduje LMC skoro o třetinu víc.

Potvrzuje to i společnost WBI, která před pěti měsíci vstoupila na český technologický trh. S náborem kvalifikovaných zaměstnanců nemá problém. „Dříve to fungovalo tak, že jsme objednali služby head-hunterů, snažili se přetahovat konkurenci, a teď se ti lidé hlásí sami,“ popisuje obrat situace v IT Robert Paskovský z WBI.

Stravenky jsou věcí minulosti

Zdaleka nejhůř si svoje místo na trhu hledají správci sítí nebo hardwaru. Museli se smířit i s nižší mzdou než v minulých letech, ostatním v oboru zůstaly platy zhruba stejné. „Už přešla zlatá doba, kdy jim rostly platy meziročně i o desítky procent, teď platy meziročně vzrostly jen o jednotky procent,“ říká analytik LMC Ondřej Mysliveček. Stranou tak šly také zaměstnanecké benefity.

I tak ale mají počítačoví odborníci v porovnání s jinými obory stále navrch. Daleko větší boj o pracovní místo svádějí třeba lidé v administrativě, službách nebo zákaznickém servisu.