Módní značka Zara zvažuje odchod z Česka

Praha - Značka Zara, největší evropský prodejce oděvů, podle ekonomického deníku E15 zvažuje, že odejde z českého trhu. Španělský módní gigant Inditex si stěžuje, že má v tuzemsku jedny z nejhorších obratů na světě. Firma patří k největším nájemcům několika tuzemských nákupních center. Jde například o pražský Nový Smíchov nebo Chodov. Kromě Zary provozuje Inditex v Česku i další značky, jako jsou Bershka, Massimo Dutti a Pull and Bear.

Inditex, který je přítomen v 70 zemích, může Česko opustit poměrně rychle. Letos mu totiž vyprší řada nájemních smluv. Pro obchodní domy by takový krok firmy znamenal velkou újmu a zaplnit prázdné plochy by bylo velice složité. Tuzemská nákupní centra totiž loni tvrdě doplatila na hospodářskou krizi. Meziročně jim návštěvnost klesla o pět až deset procent a obrat o deset až třicet procent.

Nejvýraznější pokles poptávky zaznamenaly právě prodejny s módou. „Meziroční poklesy lídrů trhu (v oblasti módy) činí 15 až 35 procent,“ uvádí obchodní ředitel developerské společnosti Unibail-Rodamco Martin Macháč. Postižen byl hlavně střední segment. „Lépe si vedly diskont a mírně luxusní segment,“ dodal. Optimisté tvrdí, že obrat v tomto negativním trendu by měl nastat v roce 2011.