Kabiny vrtulníku Black Hawk se budou vyrábět ve Vodochodech

Vodochody – Zbrojovka Aero Vodochody nemá o zakázky nouzi. Získala čtyři nové kontrakty celkem za čtyři miliardy korun. Na starosti bude mít třeba dodávku kabin pro legendární americký bojový vrtulník Black Hawk. S firmou Sikorsky Aircraft Corporation, která americký vrtulník vyrábí, uzavřelo Aero minulý čtvrtek smlouvu do roku 2017 s možností prodloužení o pět let. První kokpity Aero dodá v polovině roku 2011.

Black Hawk UH-60 je bojová, dvoumotorová, středně lehká pomocná helikoptéra. Primárně je určena k přepravě vojenských jednotek a logistické podpoře vojenských akcí. První model vzlétl v roce 1974, americká armáda jej začala používat o čtyři roky později.

„V roce 2011 dodáme 15 kokpitů, v roce 2012 35 a v roce 2013 45 kokpitů, což bude plný stav. Po roce 2013 bychom mohli z důvodů této výroby nabrat i několik desítek nových pracovníků,“ uvedl Martin Danko, mluvčí investiční skupiny Penta, která Aero Vodochody vlastní.

Pro Aero to není první spolupráce se Sikorsky Aircraft Corporation. Od roku 2000 například vyrábí vrtulník Sikorsky S-76C bez dynamických částí. Dokončení zajišťuje Sikorsky v americkém Stratfordu, sídle společnosti. Aero dodalo také skořepiny pro verzi D vrtulníku S-76. „To, že Aero je osvědčený dodavatel pro firmu Sikorsky, mohlo ve výběrovém řízení sehrát roli,“ podotkl Danko.

Další kontrakty zahaleny tajemstvím

Další dva kontrakty, které Aero uzavřelo v posledním čtvrt roce, patří také do vojenské oblasti. Týkají se oprav a rozvoje produktů vlastní řady. Podrobnosti firma nechce zveřejňovat.

Na počátku ledna byly v Aeru vyčleněny dvě samostatné divize - Aerostructures a MRO (poprodejní servis a údržba), které nyní tvoří dva základní pilíře podnikání firmy. „Cílem je zvýšit koncentraci na stávající i nové obchodní případy, zjednodušit fungování jednotlivých podnikových procesů a přizpůsobit se specifikům, které jsou v obou oblastech dost odlišné,“ vysvětlil prezident společnosti Ladislav Šimek.

Aero Vodochody je součástí finanční skupiny Penta a je největším výrobcem letecké techniky v Česku. Vedle Sikorsky Aircraft Corporation spolupracuje se společnostmi Alenia Aeronautica, Latecoere, Saab, Spirit Aerosystems či EADS. Je dlouholetým partnerem několika armád, zejména českých vzdušných sil. Do skupiny Aero patří i výrobce podvozků Technometra Radotín, britský výrobce kompozit Rotortech Aero Composites a Letiště Vodochody.

Český bitevník L-159
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24