Řecko čeká stávkové jaro, MMF je ale připraven pomoci

Atény/Paříž – Řecko čelí prvním protestům proti vládnímu úspornému balíčku, který má zemi pomoci snížit obrovský deficit státní kasy. Necelý den po schválení vládních škrtů Evropskou komisí vstoupili do 48hodinové stávky zaměstnanci řeckých berních úřadů a celníci. Výkonný ředitel Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn dnes řekl, že je fond Řecku v případě zájmu ochotný poskytnout pomoc, věří však, že vláda v Aténách podnikne všechny nezbytné kroky a zvládne nynější fiskální krizi sama.

Řecký premiér Jorgos Papandreu vyzval spoluobčany, aby úsporná opatření vlády podpořili. Řekové ale vládním slibům nevěří, proto začali masivně stávkovat. Daňoví úředníci a celníci už jsou v ulicích, odbory státních zaměstnanců vyhlásily stávku na 10. únor. Všeobecné odbory plánují začátek stávek na konec února. Zemědělci protestují 14 dní. Státní zaměstnanci všech stupňů se zkrátka chystají vládě odporovat.

Řeky nejvíc pálí nový daňový zákon a důchodová reforma

Řekové se bouří především kvůli daňovému zákonu, který bude zveřejněn příští týden. Podle něho přijdou měsíčně státní zaměstnanci o desítky eur i o deset procent zvláštních příplatků. Státní sektor je ale v Řecku velice rozbujelý a snížení platů se tak dotkne velkého množství lidí a ovlivní i soukromou sféru. Další změna, která zemi čeká, představuje zvýšení daně z benzínu, nafty a dalších paliv a topiv.

Občané Řecka se taktéž nemohou smířit se zvýšením hranice odchodu do důchodu. V zemi totiž dlouhá léta platí zákon, podle kterého mohou muži odejít do důchodu už v padesáti letech a ženy dokonce dříve. To má katastrofální dopad na pojišťovací systém. Řecko tak čeká horké jaro.

Mezinárodní měnový fond je ochotný zemi pomoci

Mezinárodní měnový fond se ale nechal slyšet, že pokud bude nejhůře, poskytne Řecku pomoc. „Jsme připraveni pomoci. Na místě je naše mise, která na žádost řecké vlády poskytuje odborné poradenství, a jestliže mě požádají o zásah, uděláme to,“ řekl šéf MMF. „Úplně však chápu Evropany, že chtějí a snaží se tento problém vyřešit sami mezi sebou,“ dodal.     

Strauss-Kahn potvrdil, že řecká situace je vážná. Země však podle něho nestojí na prahu bankrotu. Socialistická vláda je podle něj v politicky složité situaci, protože se loni v říjnu nedostala k moci na základě toho, že by vedla kampaň za rozpočtovou střídmost.

Komisař pro hospodářské a měnové záležitosti Joaquín Almunia přiznal, že vyřešit situaci bude pro Řeky velmi těžký, až sisyfovský úkol. Řecký rozpočtový deficit v loňském roce dosáhl zhruba 12,7 procenta HDP. Původně uváděná čísla byla výrazně příznivější, ale nová řecká vláda odhalila, že se tak stalo jen díky statistickým „trikům“. Ratingové agentury následně Řecku snížily hodnocení, tamní vládě se tak ztížil přístup k úvěrům.

Řecká národní banka
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24