České dráhy hledají provozovatele nádražních taxíků

Praha – České dráhy chtějí mít pod kontrolou taxíky, které budou přepravovat cestující z nádraží. Vypsaly proto výběrové řízení, ze kterého by měla vzejít jediná firma, která bude mít právo provozovat nádražní taxislužbu a vjíždět do areálu nádraží. Podobný systém již několik let funguje na pražském ruzyňském letišti.

Kvalifikačním sítem by mohly podle představ drah v prvním kroku projít zhruba tři společnosti, se kterými by pak dráhy jednali o nejlepší nabídce spolupráce. Jediný vítěz tendru následně získá smlouvu na pět let, která mu zaručí výhradní právo provozovat taxislužbu na nádražích v Praze, Brně a Ostravě.

Zatímco v prvním kole výběrového řízení bude rozhodovat například stáří a počet vozů, čistota aut či funkčnost dispečinku, v závěrečné fázi chtějí dráhy licitovat o provizi z jízdného. Kromě platby přímo ve voze bude mít cestující možnost koupit si jízdenku na taxík v nádražní pokladně. Tím si zaručí, že taxi počká i na zpožděný vlak.

České dráhy žádají od taxíků kvalitu

„Taxislužba bude povinna udržovat vozidlo ve velmi dobrém technickém stavu, vnitřní i vnější čistotě, jednou za měsíc musí být sedadla a látkové prvky v interiéru vozidla důkladně hloubkově vyčištěny tepováním,“ Petr Moravec, který má v Českých drahách silniční dopravu na starosti. Za nedodržení podmínek bude hrozit pokuta.


Podobný systém, jako plánují ČD, již několik let funguje na pražském letišti. To letos v říjnu vybralo v tendru dvě firmy na dalších pět let; exkluzivitu získaly společnosti Fix a AAA radiotaxi.