V projektu Opencard zadány další sporné zakázky

Praha – Kauza Opencard pokračuje. Přestože magistrát projekt oficiálně pozastavil, zadal v jeho rámci další zakázky. Příkladem je třeba převedení magistrátních zaměstnaneckých karet na systém Opencard. Tuto zakázku zadal odbor hospodářské správy loni v listopadu. Magistrát se brání tím, že zakázka nemá nic společného s odborem informatiky, a tak mohla být zadána. Rozpaky budí ale také to, že zakázku získala stejná firma, která pro město vypracovala návrh využití karty Opencard jako zaměstnaneckého průkazu.

Zakázku za deset milionů korun, kterou město poslalo do soutěže bez uveřejnění, získala firma Eltes. Téže společnosti ovšem už loni v březnu zaplatil magistrát 833 tisíc korun za zpracování návrhu využití Opencard pro zaměstnance.

Magistrát se teď chytá za hlavu. Náměstek primátora Milan Richter, který na projekt Opencard dohlíží od 1. února, uvažuje, že zakázku zruší. Kvůli uzavřené smlouvě to ale asi nebude tak jednoduché.

Ani město neví, kdo zastupuje Haguess

Na středečním zasedání komise pro Opencard také zaznělo, že město s firmou Haguess, která je hlavním dodavatelem projektu a s kterou má město nevýhodné smlouvy, jedná jen prostřednictvím právníků. Ani bývalý náměstek Rudolf Blažek (ODS), ani nyní Richter se prý se zástupci Haguess nikdy nesetkali.

Město navíc už několik týdnů tvrdí, že se s firmou Haguess dohodlo na změně nevýhodných licenčních podmínek. Podle účastníka středečního jednání ale předběžnou dohodu za město podepsal bývalý ředitel odboru informatiky Václav Kraus, který v polovině ledna opustil magistrát, a za Haguess ředitel Petr Stránský, který prý nemá pravomoc za firmu rozhodovat.

Kritizovaný pražský projekt Opencard už zkoumaly tři prověrky. První vyčíslila dosavadní náklady na 888 milionů korun, plánované příjmy ale zatím projekt nepřinesl. Auditoři také poukázali na řadu chyb při řízení projektu nebo na nevýhodné smlouvy, které město uzavřelo s firmou Haguess. Některé závěry se ale liší, jeden posudek se domnívá, že Praha porušila zákon o veřejných zakázkách, druhý toto tvrzení vyvrací. Praha se v současnosti chce pokusit projekt zachránit, jedná například o vstupu bankovního partnera.