Praha dluží za projekt Opencard 150 milionů korun

Praha - Majitel firmy Haguess Jaroslav Turek v rozhovoru pro dnešní Lidové noviny uvedl, že Praha dluží firmě Haguess, která pro hlavní město provozuje kartu Opencard, 150 milionů korun. Projekt pražské karty Opencard stál hlavní město už téměř 900 milionů korun, příjmy z Opencard pro Prahu však byly nulové. Podle Turka v posledním roce a půl začaly vznikat jakési dluhy, nezaplacené vůči firmě Haguess. Od poloviny roku 2008 už nebyly dávány pokyny ze strany vedení projektu. Současně se také zastavilo financování.

„Hledáme řešení, že to město už nebude stát vůbec nic, pokud nám zaplatí to, co nám dluží, tedy oněch 150 milionů korun,“ řekl listu Turek. Podle něj měla společnost Haguess za čtyři roky ze zakázky obrat 317 milionů korun, což byl výnos z fakturace. Čistý zisk byl 32,4 milionu korun za čtyři roky. To je méně než deset milionů korun ročně, dodal.

Mezi politiky se údajně spekuluje, že skutečným majitelem firmy s akciemi na doručitele je přítel primátora Pavla Béma (ODS) a kontroverzní pražský podnikatel Roman Janoušek. Turek to odmítá, tvrdí, že drží sto procent akcií, a majitel firmy je tak on. Deníku řekl, že svolal valnou hromadu, jejímž jediným bodem programu je změna akcií na majitele na akcie na jméno.

Kritizovaný projekt už zkoumaly tři prověrky

První vyčíslila dosavadní náklady na 888 milionů korun, příjmy byly ale nulové. Turek deníku řekl, že by se spíše vyjadřoval k částce 317 milionů korun. Částku 888 milionů prý viděl jen v auditech. Například audit společnosti Nexia s firmou Haugess nikdo nekonzultoval, zmínil Turek.

Společnost Haguess byla založena v roce 1996 jako rodinná firma. Zabývala se například vznikem bankovních informačních systémů. Od roku 2001 se pak zaměřila na rozvoj čipových karet. Spolupracovala také na plzeňské a liberecké kartě. V roce 2006 vyhrála výběrové řízení na Opencard a ze společnosti s ručením omezeným se změnila na akciovou společnost. Turek je zároveň členem dozorčí rady společnosti Allshare, která radnici dodala plán projektu Opencard.