British Airways překvapila čtvrtletním ziskem

Londýn - Britská letecká společnost British Airways má velké problémy. Na firmu těžce dolehla hospodářská recese a dostala se do hlubokých ztrát. Podle posledních zveřejněných výsledků aerolinky za 6 měsíců prodělaly v přepočtu víc než 6 miliard korun. Aerolinky proto přijímají masivní úsporná opatření a zdá se, že se jí takové jednání vyplatilo. Ve třetím čtvrtletí totiž dosáhla překvapivého provozního zisku 25 milionů liber, proti 51milionové ztrátě o rok dříve. V celém finančním roce, který se uzavře na konci března, očekávají aerolinky rekordní ztrátu.

Analytici očekávali, že firma oznámí čtvrtletní ztrátu 90 až 100 milionů liber. Tržby společnosti se v důsledku poklesu přepravy a tlaku na ceny snížily o 13 procent a nepříznivý trend pokračoval i v lednu. British Airways minulý měsíc přepravily o sedm procent cestujících méně než před rokem. Počet pasažérů ve vyšších třídách však klesl jen o 2,1 procenta.

Generální ředitel British Airways Willie Walsh

„Výsledky odrážejí vliv trvalých změn v našich nákladech. Tyto změny spolu s omezením kapacit a škrty v externích výdajích ukazují, že jsme se rychle adaptovali na novou podnikatelskou realitu vzniklou globální recesí.“

Vedení společnosti v rámci úsporného programu plánuje zrušení 1700 pracovních míst, zmrazení mezd většině zaměstnanců nebo omezení personálu na dálkových letech. Protesty zaměstnanců tak na sebe nenechaly dlouho čekat. Zhruba 12 tisíc zaměstnanců se má k plánu stávky vyjádřit do konce února. Odbory už ale slíbily, že velikonoční svátky, které letos připadnou na začátek dubna, stávka neohrozí. O stávku se totiž zaměstnanci pokoušeli během Vánoc a na Nový rok. Soud ale protesty zakázal.   

Pokles letecké dopravy zaznamenala většina evropských států. Propadům se nevyhnula ani nákladní letecká doprava nebo charterové lety. Menší letecký provoz ale přinesl i jedno pozitivum - letadla měla menší zpoždění.