ČSSD přitvrdí vůči lidem s vysokými příjmy

Praha – Pokud sociální demokraté vyhrají volby, přitvrdí prý vůči bohatým. ČSSD chce totiž zdanit všechny příjmy nad 100 tisíc měsíčně sazbou 38 procent, ale také všem lidem s příjmem nad 142 tisíc měsíčně zvednout zdravotní a sociální pojištění. Strana totiž plánuje zvýšit stropy, nad které se už zdravotní a sociální pojištění neplatí. Z dnešního šestinásobku až na osminásobek průměrné mzdy.

Zvýšené pojištění by se týkalo méně než jednoho procenta nejlépe placených Čechů a stát by tak získal několik stovek milionů. Občanští demokraté s plánem ČSSD na vyšší daně pro bohaté nesouhlasí. Další zvyšování přímých daní je pro stranu totiž nepřijatelné.

Manažer s hrubým příjmem 190 tisíc korun měsíčně by tak při zvýšení stropu na sedminásobek průměrné mzdy zaplatil měsíčně na pojištění o 2590 korun víc. Při případném zvýšení stropu na osminásobek průměrného platu by zaplatil proti dnešku navíc 5180 korun.

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka

„Je to jedna z možností. Je poctivé, abychom to řekli, ale současně k tomu dodáváme, že nebudeme stropy rušit.“

 

Vláda již stropy na pojištění letos jednou zvýšila. Loni lidé platili pojištění jen z příjmu do 94 tisíc korun měsíčně, tedy do čtyřnásobku průměrného platu. Letos se tato hranice zvýšila na šestinásobek a zahrnula tak i občany s příjmem 142 tisíc korun.