Nezaměstnaných je o 150 tisíc víc než před rokem

Praha – Lidí bez práce přibývá. V posledním čtvrtletí loňského roku vzrostla nezaměstnanost meziročně skoro o 3 procenta na 7,3 procenta. Podle ministerstva práce, které používá jinou metodiku, je počet lidí bez práce ještě vyšší, dosahuje prý 8,7 procenta. Bez práce tak podle Českého statistického úřadu zůstává 385 tisíc lidí, ve stejné době přitom v roce 2008 Česko mělo 230 tisíc nezaměstnaných.

Navzdory růstu počtu nezaměstnaných v průběhu loňského roku si trvale nízkou nezaměstnanost, kolem tří procent, udržují vysokoškoláci a osoby s úplným středním vzděláním s maturitou. Mezi nimi je 5,2 procenta osob bez práce. Naopak vysoká míra nezaměstnanosti, 25,3 procenta, postihuje skupinu obyvatel se základním vzděláním.

Lednová nezaměstnanost bude nejvyšší za pět let

Video Rozhovor s Pavlem Mertlíkem a Lubomírem Lízalem
video

Rozhovor s Pavlem Mertlíkem a Lubomírem Lízalem

Předběžné odhady na lednovou nezaměstnanost dosahují až k 9,8 procenta, což je nejvyšší úroveň za posledních pět let. Trh práce tak stále doplácí na ekonomickou recesi, přestože to nejvýraznější zhoršování má ekonomika prý již za sebou. 

Rozbuška k propouštění leží za hranicemi

„Základní problém leží mimo tuto zemi. Jsme součástí globální ekonomiky, jsme malá otevřená ekonomika a zásadní změna nepřijde do té doby, dokud nezačne růst globální ekonomika, zejména ekonomika Německa a eurozóny,“ míní hlavní ekonom Raiffesenbank Pavel Mertlík.


„Já očekávám, že během prvního čtvrtletí ještě uvidíme nárůst nezaměstnanosti. Přece jenom český trh práce není tak pružný jako například ve spojených státech, a proto bych očekával, že ještě k nějakému propouštění dojde,“ uvádí Miroslav Frayer, analytik Komerční banky. Během roku pak předpokládá růst nezaměstnanosti nad 8 procent.

Podobně skeptický je i hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík. „Ta nejvyšší čísla čekáme v průběhu třetího čtvrtletí,“ upozornil. V tu dobu se podle něj spojí cyklický vrchol nezaměstnanosti se sezónním přílivem absolventů škol.

O nezaměstnanosti včera mluvil i guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. Podle něj se její vývoj otočí k lepšímu až poté, co začnou domácnosti více nakupovat, a to by mělo být až příští rok.

Nezaměstnanost v Česku
Nezaměstnanost v Česku