Nezaměstnanost v USA na ústupu

Washington – Lidí bez práce ve Spojených státech na prahu nového roku mírně ubylo. Míra nezaměstnanosti v lednu klesla na 9,7 procenta, což je nejméně od loňského srpna. Zaměstnavatelé v USA nicméně zrušili dalších 20 tisíc pracovních míst. Od začátku hospodářské recese v prosinci 2007 americká ekonomika přišla celkově o 8,4 milionu míst.

Ekonomové vidí nejnovější čísla z trhu práce rozporuplně. „Na trhu práce vidíme pomalé zlepšení. Ve zprávě se objevují povzbuzující náznaky. Ale není to dost dobré, aby nás to vrhlo do teritoria pozitivních očekávání,“ míní ředitel FX Research při GFT Forex New York Boris Schlossberg.

„Ekonomika se mění pomalu a firmám bude trvat, než se přiblíží k tomu, kde byli (před krizí),“ potvrdil senior ekonom newyorské pobočky Deutsche Bank Torsten Slok.

K pozitivním znakům oživení amerického trhu práce se počítá také růst průměrného týdenního pracovního fondu. Ten se v lednu nečekaně vyšplhal na 33,3 hodiny, což je nejvíce za poslední rok. Trh práce se snaží povzbudit rovněž prezident Barack Obama, který prohlásil, že vytváření nových pracovních míst bude jeho vrcholnou prioritou pro letošní rok.

Míra nezaměstnanosti v USA
Míra nezaměstnanosti v USA