Po zvýšení mýtného dnes zmizela z dálnic desetina kamionů

Praha – Ode dneška platí kamiony na dálnicích vyšší mýto. Mezi třetí hodinou odpoledne a devátou večer tak mají jízdu dražší až o 50 procent, naopak v ostatní dny mírně ušetří. Vláda tím chce omezit počet nákladních aut v době páteční špičky. Alespoň v první den platnosti nových sazeb se jí to podařilo. Po dálnicích projelo zhruba o deset procent méně kamionů. Zároveň se na mýtném vybralo zhruba o 550 tisíc korun víc, což představuje asi 20procentní zvýšení.

Původně hrozil dopravcům celoroční zákaz pátečních odpoledních jízd. Nakonec si ale jen připlatí. Například na trase Praha–Brno 420 korun, z Rozvadova do Břeclavi pak 900. Zdražení se ale týká i autobusů, které vzhledem k jízdním řádům dálnice nevyklidí.

Zatímco minulý pátek mezi třetí a šestou hodinou mýtnými branami projelo 13 tisíc kamionů těžších než 12 tun, tento týden jich bylo zhruba o tisícovku méně. Ministerstvo se ale nebojí, že by dopravci dálnice objížděli. „Podle údajů z mýtných bran žádné masivní objíždění neexistuje. V oblastech, kde máme dálnice a jsou průběžně s tím komunikace, je objíždění v řádech půl procenta,“ vypočítává ministr dopravy Gustáv Slamečka.

Vláda počítá, že nové sazby přinesou do státní pokladny až 80 milionů korun navíc. Loni se na mýtném vybralo dohromady 5,5 miliardy, což bylo o 600 milionů míň než v roce 2008.

Martin Šimoník, Mýto.cz:

„Předpokládáme, že pokles počtu kamionů bude dále pokračovat v následujících týdnech, protože řidiči si uvědomí, že platí více, a budou přizpůsobovat své chování novému stavu.“

Jaký vliv budou nové sazby na výběr mýta skutečně mít, ukáží teprve následující měsíce. Ministerstvo dopravy má situaci vyhodnotit a do konce září informovat vládu. Není vyloučeno, že v případě potřeby by se pak cena za kilometr znovu měnila.