Australská firma podepsala s Čínou smlouvu o dodávkách uhlí

Brisbane - Australská firma Resourcehouse uzavřela dvacetiletý kontrakt na dodávky uhlí pro elektrárny čínské společnosti China Power International Development Limited. Jejich celková hodnota činí 60 miliard dolarů. Dohoda je podle firmy největším australským exportním kontraktem v historii. Informovaly o tom o víkendu agentury AP a Reuters. Čína je největším producentem i spotřebitelem uhlí na světě. Podle agentury Reuters se země se v loňském roce stala poprvé čistým dovozcem této suroviny.

Resourcehouse bude čínské společnosti od roku 2014 dodávat třiatřicet milionů tun uhlí ročně. Kontrakt přispěje k realizaci plánovaného rozvoje několika australských dolů a související infrastruktury, včetně 500 kilometrů železnice či přístavních zařízení.

Tento projekt vytvoří 6 tisíc pracovních míst během výstavby a 1 500 pracovních míst během provozu. „Když potřebujete hodně peněz, neexistuje lepší místo k jejich získání než Čína,“ uvedl předseda australského podniku Clive Palmer.

Společnost China Power International Development Limited dodává elektřinu zejména do sítí ve východní, střední a severní Číně. „Tento projekt otevírá obrovské nové zdroje uhlí a naši skupinu těší, že je do něj zapojena,“ uvedla firma.