Policie vyšetřuje Central Group kvůli daňovým únikům

Praha - Jeden z největších tuzemských developerů, firma Central Group, čelí podezření z daňových úniků. Policie kvůli tomu zahájila vyšetřování, nikoho však zatím neobvinila. Společnost, jejíž hrubý zisk za rok 2008 činil přibližně 850 milionů korun, obvinění odmítá a tvrdí, že za podežřením stojí konkurence. Před dvěma lety byl přitom na firmu podán insolvenční návrh, proti kterému se vedení muselo bránit soudně. Informaci přineslo dnešní vydání ekonomického deníku E15.

Policisté z Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality provedli v listopadu minulého roku razii a nyní získané materiály vyhodnocují. „Byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu krácení daní podle paragrafu 148 trestního zákona,“ oznámil mluvčí útvaru Roman Skřepek. Nikdo však zatím podle něj nebyl obviněn.

Vedení firmy tvrdí, že kauzu odstartoval některý z konkurentů. „Podezření kategoricky odmítáme a podle našeho názoru byl podnětem k prohlídce konkurenční boj,“ tvrdí výkonný ředitel Central Group Aleš Novotný. Společnost podala ústavní stížnost kvůli údajnému porušení práva na ochranu domovní svobody a vlastnictví. „Nebyly splněny zákonné podmínky pro provedení prohlídky,“ tvrdí Novotný.

Insolvenční návrh zastavil až soud

Central Group funguje od roku 1994 a je jedním z lídrů na tuzemském rezidenčním trhu. Na pražském Zličíně chce firma v několika etapách postavit kolem 1400 bytů. Majitelem 90 procent akcií je zakladatel společnosti a předseda představenstva Dušan Kunovský. V roce 2008 prodal za jednu miliardu korun desetiprocentní podíl ve firmě neznámé švýcarské finanční společnosti Global Property Capital.

Na konci roku 2008 čelil Central Group insolvenčnímu návrhu, který na něj podal jeden z dodavatelů, karvinská firma Šnapka Stavby. Městský soud v Praze návrh zamítl jako neopodstatněný. Central Group kvůli některým výrokům v souvislosti s řízením podal na majitele firmy Ivana Šnapku trestní oznámení. Tento případ zatím nebyl uzavřen.