Travel Service letadla ČSA nezíská, jednání budou pokračovat

Praha - Nabídku společnosti Travel Service na převzetí charterové divize ČSA dnes projednávala mimořádná valná hromada aerolinek. Ani po dnešku však není jasná podoba spolupráce, jisté je pouze to, že nepůjde o prodej letadel. Podle mluvčí aerolinek Hany Hejskové dala hromada managementu ČSA svolení k dalšímu jednání. České aerolinie v posledních letech už prodaly například cargo nebo catering. Naposledy firma prodala svou centrálu pražskému letišti za 607 milionů korun.

ČSA obdržely od společnosti Travel Service nabídku spolupráce v oblasti nepravidelné přepravy klientů na dovolenou před několika týdny. Před valnou hromadou záměr schválilo představenstvo a dozorčí rada, podle předsedy rady Michala Mejstříka však může jednání o detailech smlouvy trvat několik dalších týdnů.

„Jde o strukturovanou nabídku, která zahrnuje jak možnost převodu části podnikatelských aktivit Českých aerolinií, tak i potenciální řešení strategické spolupráce obou společností v některých oblastech charterové přepravy,“ uvedla Hejsková. Zda se ale jedná skutečně o nabídku společnosti Travel Service, nechce nikdo z aerolinií komentovat, ačkoliv Travel Service potvrdil, že s ČSA jedná.

Nabídka na spolupráci zahalena tajemstvím

Jak ale nabídka na převzetí nepravidelných linek vypadá, nechce vedení ČSA zveřejnit. Podle informací České televize z minulého týdne je na stole několik variant. Součástí připravovaných smluv je i možnost, že by letadla ČSA mohla i s posádkami létat pro Travel Service, a to za provozní náklady a jednorázovou finanční kompenzaci. Zároveň se zvažuje převedení leasingových smluv u několika letadel typu Boeing na Travel Service.

„Myslím si, že to jednoznačně ČSA pomůže. Zejména teď, když je na podzim, v zimě a na začátku jara letecká sezona hodně složitá,“ prohlásil Jan Procházka, analytik společnosti Cyrrus.

ČSA shání peníze, kde se dá

České aerolinie řeší nedostatek financí způsobený nižší poptávkou po létání prodejem majetku. České aerolinie se v posledních letech zbavily například carga nebo cateringu. Naposledy firma prodala svou centrálu pražskému letišti za 607 milionů korun, dalších 764 milionů získala za obchody duty free. V závěru uplynulého roku jim však peníze do pokladny neslo i větší množství prodaných letenek.