Paroubek: Státní bankrot Česku nehrozí

Praha – Předseda sociální demokracie Jiří Paroubek dnes vyzval ODS a TOP 09, aby přestaly strašit špatnou hospodářskou situací Česka, která by mohla vyústit ve státní bankrot. Nic takového podle něj nehrozí. Paroubek argumentuje tím, že Česká republika má jeden z nejnižších schodků v Evropské unii. Kdyby měla zbankrotovat, musel by stejný osud postihnout dalších zhruba 20 zemí společenství.

„Já bych chtěl především vyzvat Občanskou demokratickou stranu a její spřízněnou firmu – satelitní organizaci pod názvem TOP 09 – aby přestaly strašit lidi státním bankrotem. Něco takového České republice ani vzdáleně nehrozí,“ tvrdí Paroubek. Toto strašení podle předsedy ČSSD snižuje důvěryhodnost České republiky v očích zahraničních investorů a vyvolává nejistotu občanů, podniků i bankovních institucí.

Sociální demokraté nevidí žádný důvod k panice. Paroubek zopakoval, že jeho strana již připravila zhruba 40 návrhů, které mají snížit schodek státního rozpočtu. Počítají například s obnovením progresivního zdanění, zvýšení daně z příjmu právnických osob nebo se zvýšením sociálního pojištění o jedno procento. Tato a další opatření by měla do státní kasy přinést celkem 66 miliard korun.

Video Tisková konference ČSSD k hrozbě státního bankrotu
video

Tisková konference ČSSD k hrozbě státního bankrotu

Praha mrhá penězi

Další peníze by bylo podle sociálních demokratů možné nalézt v hlavním městě, kde podle nich nyní dochází k mrhání finančními prostředky. V této souvislosti poukazují třeba na projekt Opencard nebo pronájem Škodova paláce, který Prahu vyjde během 20 let na 4 miliardy korun. A podobných projektů je podle ČSSD více. „Na předraženou cyklostezku ve Vysočanech, za kterou Praha přeplatila 42 milionů korun, budou navazovat další dva kilometry za 100 milionů korun. Nevím, jestli se staví silnice první třídy nebo cyklostezka,“ podtrhl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

Peníze by se daly využít lépe

0„Kdyby se v Praze nedělo to, co se děje, tak poměrně snadno najdeme prostředky na to, abychom vrátili mateřskou na původní úroveň a abychom platili první tři dny nemocenské,“ podotkl Zaorálek.


Pravice rétoriku sociálních demokratů dlouhodobě kritizuje. Například o některých opatřeních, které mají podle ČSSD vyvést zemi z krize, tvrdí, že by zadlužení ještě prohloubila.

Místopředseda Poslanecké sněmovny a předseda Krajského výkonného výboru ČSSD v Moravskoslezském kraji Lubomír Zaorálek
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24