Evroská komise schválila státní záruku za úvěr poskytnutý Saabu

Brusel - Evropská komise dnes schválila státní záruku za úvěr 400 milionů eur (přes deset miliard korun) pro švédskou automobilku Saab. Tento úvěr od Evropské investiční banky (EIB) je klíčový pro prodej švédského podniku nizozemskému výrobci luxusních vozů Spyker. Spyker se minulý měsíc po vleklých jednáních dohodl s americkou automobilkou General Motors na koupi její divize Saab za 400 milionů dolarů (7,6 miliardy korun) v hotovosti a akciích. Spyker bude potřebovat odhadem zhruba miliardu dolarů pro vývoj automobilů Saab. Tyto náklady by měla zčásti pokrýt právě půjčka od EIB, za kterou se rozhodla zaručit švédská vláda.

„Státní záruka přispěje k realizaci podnikatelského plánu Saabu, aniž by vedla k jakémukoliv nepatřičnému narušení konkurence,“ uvedla eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová. Řada odborníků se ke spojení podniků Spyker a Saab staví skepticky. Spyker vyrábí pouze několik desítek automobilů ročně a ve své jedenáctileté historii nikdy nevykázal zisk.

Prodej Saabu loni klesl zhruba o 65 procent na méně než 50 000 vozů. Saab vyrábí automobily od roku 1949 a součástí GM je od roku 1989, od té doby je však téměř nepřetržitě ztrátový. Saab zaměstnává zhruba 3400 lidí a má asi 1100 dealerů. Dohoda o prodeji zachránila švédskou značku před postupným ukončením činnosti, o kterém rozhodla GM koncem loňského roku.

Sídlo automobilky General Motors
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24