Toyota se chystá celosvětově svolat automobily Prius

Tokio - Největší japonská i světová automobilka Toyota Motor pravděpodobně již v úterý ohlásí svolání nové verze hybridního vozu Prius k opravě brzd v Japonsku. Následovat by posléze měla stejná opatření ve Spojených státech, Evropě a na dalších trzích po celém světě. Toyota informovala o stížnostech na brzdy nové verze modelu Prius minulý týden. Řidiči si podle firmy stěžují na nedostatečné brzdění vozů Prius při jízdě na hrbolatých či namrzlých silnicích. Kvůli nekontrolovatelnému brzdění pravděpodobně jen v USA zemřelo devatenáct lidí. Automobilka o víkendu uvedla, že plán na řešení potíží s brzdami představí brzy. Toyota Motor
dnes na šesti svých závodech ve Spojených státech a Kanadě obnovila výrobu automobilů, pozastavenou před týdnem kvůli systematické závadě plynového pedálu.

Celosvětový prodej nové verze modelu Prius, která je nyní nejprodávanějším automobilem v Japonsku, již překročil 300 000 vozů. Automobil se prodává ve zhruba 60 zemích. Prezident Toyoty Akio Toyoda se v pátek omluvil za série svolání zahrnující více než 8 milionů vozidel kvůli problémům s nechtěným zrychlováním. Prohlásil, že společnost hodlá problémy kolem modelu Prius vyřešit co nejrychleji, aby zákazníci znovu uvěřili kvalitě značky. 

Svolání by mohlo zahrnovat i Toyotu Sai a její sesterský model HS250h, který se začal prodávat minulý rok a využívá stejný brzdový systém jako Prius třetí generace. Mluvčí Toyoty uvedla, že společnost stále diskutuje o plánech s bezpečnostními znalci v Americe a Japonsku.

V České republice je rizikových 14 tisíc vozů

Podle serveru iDnes.cz Toyota uvedla, že v Česku se možná závada plynového pedálu týká více než 14 tisíc vozů. „Na svolávací akci bude pozváno 14 196 vozů,“ řekl serveru viceprezident Toyota Motor Czech Mika Elojärvi. Nejčastěji se podle něj akce bude patrně týkat nejprodávanějších modelů Yaris a Auris. Majitelé dotčených Toyot začnou být tento týden oslovováni dopisem, aby se objednali na rychlou opravu do některého z autorizovaných servisů. Ta by neměla být delší než 30 minut a bude zdarma.

Na severoamerickém trhu Toyota pozastavila prodej osmi svých modelů a
přerušila jejich výrobu. Týká se to modelů RAV4, Corolla, Matrix, Avalon,
Camry, Highlander, Tundra a Sequoia. Dalších 1,8 milionu aut Toyota stahuje
k opravám v Evropě. Americké úřady nyní masivní svolávání vozů Toyoty
podrobují vyšetřování.