Prolomení limitů těžby uhlí v Ústeckém kraji rozděluje politiky

Ústí nad Labem – Rozšiřování zóny těžby hnědého uhlí v severních Čechách se pravděpodobně stane jedním z velkých témat v následujících parlamentních volbách. Předseda ČSSD Jiří Paroubek se zasazuje za prolomení limitů – snížilo by to podle něj nezaměstnanost v Ústeckém kraji. Sociální demokraté prosazují krajské referendum, to ale vetoval Senát. Proti prolomení limitů je hlavně Strana zelených, jejíž poslanec a bývalý předseda Martin Bursík se na Ústecku s Paroubkem ve sněmovních volbách utká. ODS prolomení limitů zatím rovněž odmítá. Zelení prosazují změnu horního zákona, která by zpřesnila postup pro odpis uhlí za stanovenými hranicemi. Těžařské firmy by měly podle předlohy pod hrozbou vysoké sankce roční lhůtu pro dodání podkladů do správního řízení pro odpis zásob. Podobnou novelu stáhla ze sněmovny vláda Jana Fischera. Bursík se kvůli tomu dostal s premiérem do ostrého konfliktu.

„Já osobně prolomení limitů těžby podpořím. Jiná věc bude pozice sociální demokracie,“ prohlásil dnes Paroubek. Čeká rychlou debatu – především v Ústeckém kraji, ale i na celostátní úrovni ještě před komunálními volbami. „Krajské referendum by mohlo být za rok touto dobou,“ dodal Paroubek. „Myslím, že je na místě, aby Strana zelených nabídla občanům Ústeckého kraje jinou variantu, než je Zeman, Paroubek a Gandalovič,“ řekl Bursík. Ani jeden z politiků podle Bursíka nedokáže nabídnout občanům program záchrany vesnic a krajiny.

Zítra začíná ve sněmovně série mimořádných schůzí a jedním z bodů je i přehlasování senátorského veta ohledně krajského referenda. „Je to Paroubkův vzkaz ODS. Pokud strana nechce prolomení limitů, má hlasovat pro krajské referendum,“ míní analytik České televize Jindřich Šídlo. Podle něj by se postavili proti především lidé, kterých se problém týká nejvíce, tedy obyvatelé Litvínova. „Časem limity ale prolomeny budou, to je jasné,“ podotkl Šídlo. Limity byly stanoveny vládou Petra Pitharta v roce 1991.

Zastupitelé Horního Jiřetína, pod který spadají i Černice, odmítají pokračování těžby za limity. Řídí se výsledkem referenda z roku 2005, v němž většina obyvatel obce hlasovala proti prolomení limitů, a tedy za zachování svých domovů.

Místostarosta Horního Jiřetína Paroubkovu tvrzení o snížení nezaměstnanosti nevěří

„K hloupým argumentům zastánců prolomení limitů patří nutnost uhlí pro energetickou soběstačnost státu, zdaleka nejhloupějším argumentem je ale hrozba nezaměstnanosti. Určitě by nebylo systémové prodlužovat o pár let agónii povrchového lomu při zachování pár pracovních míst. Stačí se podívat, jak se zaměstnanost vyvíjela po privatizaci dolů. Těžaři propustili 12 000 z celkem 16 000 horníků, nyní tedy v dolech pracuje jen 25 procent původního stavu,“ řekl místostarosta Horního Jiřetína na Mostecku Vladimír Buřt.