Vláda má protikrizový plán, zelení však hrozí odchodem

Praha – Kabinet se dnes shodl na tzv. exit strategy, tedy na plánu, jak by se Česká republika měla vypořádat s následky hospodářské krize. Vláda ve strategickém dokumentu podmiňuje obnovení ekonomického růstu ozdravením veřejných financí a vypořádáním se s nadměrnými deficity. Exit strategy se ovšem nelíbí Straně zelených, která ji označuje za průmyslové lobby. V reakci na schválení dokumentu pohrozila dokonce demisí ministrů, které do Fischerova kabinetu jejich strana nominovala. Jak se nakonec zelení rozhodnou by mělo být jasné do konce týdne.

Exit strategy počítá například s konsolidací veřejných rozpočtů, vyššími daněmi nebo s bojem proti korupci. Vláda mimo jiné navrhuje změnit z dočasných na trvalá hlavní opatření v úsporném balíčku ministra financí Eduarda Janoty. Například nemocenská by tak už napořád zůstala na 60 procentech vyměřovacího základu. Dávky by se sice neměly snížit, ale nebudou se také zvyšovat. Výjimkou budou jen takové dávky, u kterých to nařizuje zákon.

Vyšší by zůstala i daň z nemovitostí a spotřební daň. Sazby daně z přidané hodnoty by setrvaly na deseti a 20 procentech. Nově by vzniklo druhé pásmo daně z příjmů fyzických osob ve výši 25 procent.

Video Vstup Alice Schinabekové
video

Vstup Alice Schinabekové

Zeleným se vládní strategie nelíbí

Vláda měla s prosazováním exit strategy nemalé těžkosti. Kritizovali ji zaměstnavatelé i odbory. Nakonec se ale kabinetu podařilo dojednat se sociálními partnery 38 krátkodobých protikrizových opatření, která zapracovala do protikrizové strategie.

Tím si ale paradoxně zadělala na další problémy. Řada dohodnutých opatření je totiž trnem v oku Straně zelených. Vadí jim třeba záměr vybudovat další jaderné reaktory v Temelíně, modernizace tepelné elektrárny Prunéřov nebo dostavba jezů na Labi. Podle premiéra Fischera to ovšem nejsou jediné body, ke kterým mají zelení výhrady. Kritizují také to, že vládní dokument obsahuje návrh nepřijímat žádná opatření na ochranu životního prostředí, která by byla přísnější, než požaduje Evropská unie.

„Já přesně nevím, jak se k tomu teď postaví vedení Strany zelených. Kdybych však byl ve vládě, tak bych to označil za nesmysl a řekl bych, že to plnit nebudu,“ uvedl v dnešním Hydeparku bývalý šéf zelených Martin Bursík.

Kvůli tomu nyní zelení odmítají plnit úkoly, které v exit strategy plynou z dohody s tripartitou. Pohrozili také tím, že by z vlády mohli odejít jimi nominovaní ministři, tedy ministr pro lidská práva Michael Kocáb a šéf resortu životního prostředí Jan Dusík. O dalším postupu rozhodnou ještě tento týden. I premiér Fischer po dnešním jednání vlády nicméně připustil, že by se schválení exit strategy mohlo projevit na personálním složení jeho kabinetu.

Premiér Jan Fischer:

„Oba ministři vyslovili svým hlasováním nesouhlas s tím dokumentem, zbytek vlády hlasoval pro. Samozřejmě není vyloučeno, že toto rozhodnutí vlády bude mít nějaké politické konsekvence.“

Michael Kocáb a Jan Dusík
Michael Kocáb a Jan Dusík