Inflace v lednu zpomalila

Praha – Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v lednu zpomalilo na 0,7 procenta z prosincového růstu o procento. Na snížení cenové hladiny působily nejvíce ceny bydlení, rostly naopak ceny pohonných hmot. Proti předchozímu měsíci se ceny zvýšily o 1,2 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad. Podle odhadů analytiků měla meziroční inflace zůstat v průměru na prosincovém jednom procentu.

„Inflace nenaplnila očekávání trhu a ustoupila o 0,3 procentního bodu zpět. Je ovšem pravdou, že odhady lednové inflace byly zatíženy větší nejistotou, než bývá obvyklé. První nejistota vyplývala z rozsahu promítnutí změn nepřímých daní do spotřebitelských cen, druhá se pak týkala avizované změny vah položek ve spotřebním koši,“ upozornil ekonom UniCredit Bank Patrik Rožmberský.

Analytička Raiffeisenbank Helena Horská:

„Velká část meziměsíčního cenového vzestupu v lednu byla způsobena zvýšením nepřímých daní a regulovaných cen.“

Video Telefonát Jiřího Šimka
video

Telefonát Jiřího Šimka

Růst cen čistého nájemného v lednu zpomalil na necelých dvanáct procent z bezmála dvaceti procent v prosinci, nájemné se totiž výrazně zvyšovalo v lednu loňského roku. Ze stejného důvodu zpomalil i růst cen vodného a stočného. Naopak na růst cenové hladiny působily v lednu nejvíce ceny pohonných hmot, které byly vyšší o 28,1 procenta.

Meziročně nižší zůstaly ceny řady potravin. Ceny zboží úhrnem klesly o půl procenta, ceny služeb byly vyšší o 2,3 procenta. „Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení hypotetického nájemného byl meziročně 100,4 procenta,“ uvedl statistický úřad. Inflace by podle analytiků měla růst hlavně ve druhé polovině roku a měla by se přiblížit až dvěma procentům.

„Spotřebitelská poptávka je stále slabá a dá se očekávat, že ani v příštích měsících nebude silnější a inflační tlaky zde ještě nebudou,“ vyjádřil se k výhledu na další období Jiří Šimek, analytik společnosti Citfin.

Meziroční míra inflace
Meziroční míra inflace