Podílové fondy příliš netáhnou

Praha – Hodnota majetku, který mají Češi v podílových fondech, se loni snížila o 9,4 miliardy korun na 234,5 miliardy korun. Z toho aktiva v zahraničních fondech klesla o 5,6 miliardy a domácí fondy zaznamenaly pokles o 3,7 miliardy korun. Ztrácely především fondy peněžního trhu a dluhopisové fondy. Naopak jmění Čechů uložené v akciových fondech vzrostlo.

Na loňském poklesu investic do fondů se podepsalo zejména první čtvrtletí, kdy fondy zaznamenaly pokles o 31 miliard korun, v dalších obdobích již začal majetek lineárně růst.

Začátek loňského roku nezastihl akciové trhy v nejlepší kondici, což se podepsalo i na hodnotě majetku v podílových fondech. „Tam jsme propadli jako turbulence v letadle, ale potom se ta situace stabilizovala a všechny kvartály v roce 2009 vykazovaly nárůst, což považujeme za stabilizaci celého sektoru,“ uvedl předseda Asociace pro kapitálový trh Josef Beneš. Oživení ovšem nebylo dost silné na to, aby zvrátilo nepovedený začátek roku 2009.

Z fondů nemovitostí odtekla čtvrtina majetku

Loňský rok zdecimoval i českého nováčka - fondy nemovitostí. Na trhu jsou teprve dva roky, a možná proto se jich investoři báli víc než jejich zaběhnutých kolegů. Za rok z nich odtekla čtvrtina peněz. „To načasování založení těchto fondů nebylo úplně ideální, protože souvisí se současnou hospodářskou krizí nebo nemovitostní krizí,“ podotkl jednatel KZ Finance Miroslav Frajt.

Lidé nechávají peníze ve fondech déle

Asociace pro kapitálový trh má ale i dobrou zprávu. Lidé si pomalu zvykají, že investice do fondů je dlouhodobá záležitost. Zatímco v roce 2003 byl průměrný investiční horizont kolem 6 měsíců, dneska se pohybuje už kolem 2 let a stále roste.

A lepší je i výhled do letošního roku. Podle Beneše by se mohla hodnota majetku ve fondech přiblížit necelým 300 miliardám korun. To je podle něj úroveň odpovídající současnému investičnímu prostředí v České republice.