GM naleje do Opelu miliardy

Frankfurt nad Mohanem – Americká automobilka General Motors (GM) hodlá do roku 2014 investovat do svých evropských operací jedenáct miliard eur. Divizi Opel však bude muset opustit 8 300 zaměstnanců. Opatření jsou součástí plánu restrukturalizace Opelu, která má GM pomoci získat státní podporu. Podle GM bude stát restrukturalizace Opelu 3,3 miliardy eur. Automobilka proto usiluje o získání státní pomoci 2,7 miliardy eur od zemí, ve kterých má Opel továrny. Patří mezi ně Německo, Velká Británie, Španělsko, Rakousko a Polsko.

V Německu firmu opustí až čtyři tisíce zaměstnanců. Naopak továren v polském městě Gliwice a anglickém Ellesmere Port se propouštění nedotkne. Automobilka rovněž potvrdila, že uzavře továrnu v belgických Antverpách.

„Naše mateřská společnost GM již investovala 600 milionů z vlastních prostředků, ale potřebujeme další pomoc od evropských vlád. Aby bylo jasno, my nehledáme granty, chceme úvěry nebo záruky za úvěry,“ zdůraznil generální ředitel Opelu Nick Reilly.

Spolková republika Německo poskytne podle Rainera Bruederleho, německého ministra hospodářství, záruky 1,5 miliardy eur. Další 1,2 miliardy eur na pomoc přislíbily Velká Británie, Španělsko a Polsko.

Odborům se plány GM nezamlouvají

Vedení a odbory se však kvůli plánu dostaly do sporu. Odborům se nelíbí hlavně uzavření továrny v Antverpách. Vedení GM to naopak považuje za nutné kvůli snížení kapacity výroby v době, kdy poptávka klesá a slabá by měla zůstat i v dalších letech. Zástupci evropských svazů pracujících ve strojírenství se 23. února sejdou v Bruselu, kde chtějí jednat o nejnovějších opatřeních Opelu.

Reilly dodal, že automobilka se chce v budoucnosti zaměřit na tři hlavní oblasti. Je to výroba kvalitních vozů, které si trh žádá, vývoj alternativních pohonů a expanze na rostoucí trhy na Blízkém východě a v Asii.

Sídlo automobilky General Motors
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24